Na počátku byl mramor

Dnes plná příběhů a legend, jeskyně Davelis na úpatí hory Penteli 40 kilometrů od Atén byla náhodně objevená v 5. st. př. n. l. dělníky, kteří tam těžili jedinečný zlatavý mramor na stavbu posvátného chrámu Panthenón. Strmě klesá, je 45 metrů široká a 62 metrů vysoká, a i bez děsivých příběhů sama o sobě prý nahání hrůzu.

O tom, že je to místo mystické svědčí i archeologické vykopávky, které ukázaly, že jeskyně byla od 5. st. n. l. místem orgií a svatyní k uctívání boha Pana a jeho nymf. Kromě keramiky, která je vystavená v Archeologickém muzeu v Athénách, zde badatelé objevili i přirozeně mumifikované tělo ženy, které je ale uloženo v Muzeu kriminalistiky. Ve středověku se jeskyně stala duchovním útočištěm poustevníků a pronásledovaných mnichů, kteří po sobě zanechali dvě byzantské kaple vytesané do skály vedle vchodu do jeskyně.

Jméno a legenda

Než se dostaneme k nevysvysvětlitelným jevům, je tu ještě legenda, která dala jeskyni jméno. V 19. století ji využíval jako úkryt známý lupič Christos Natsios alias Davelis se svou bandou. Labyrint chodeb údajně vedl až do vesnice Pendeli přímo k domu jeho milenky, francouzské vévodkyně Placentie. Zda tomu tak skutečně bylo není úplně jisté, stejně jako to, že někdo v hloubi jeskyně dosud skrývá jeho obrovský poklad.

Dle očitých svědků se ale v Davelis dějí podivné věci. Selhávají tu mobily a elektronika, což se dá vysvětlit. Vypráví se však o podivných elektromagnetických jevech. Voda v různých částech jeskyně mění směr a teče vzhůru. Ani kapky nekapou svisle dolů. Návštěvníci tu pociťují závratě a ztrácejí smysl pro orientaci. Vidí svítící koule, zvláštní bytosti, tvory v podobě kočky, kteří chodí po dvou, zjevují se jim satanistické obřady a výjevy, slyší strašidelné hlasy a zvuky.

Jistý IT odborník Dimitrios Makridopoulos navštívil jeskyni se „skříňkou na komunikaci s duchy“, kterou sestrojil a tvrdí, že zachytil andělský zpěv ve starořečtině. Na infračervenou kameru v tmavém tunelu natočil drobná stvoření, která se vznášela ve vzduchu.

Ale hlavně – mnoho průzkumníků se prý z labyrintů nikdy nevrátilo…

Následující video vás zavede k jeskyni Davelis:

Zdroj: Youtube

Uzavření jeskyně – další záhada

Řecká vláda v 80. letech jeskyni pro veřejnost uzavřela. Důvodem byly záhadné události a zmizení badatelů, cílem pak stavební úpravy pro zajištění bezpečnosti. U Pendeli se objevila těžká technika, z nitra jeskyně se ozývaly detonace. Po 90. letech stavební práce najednou ustaly. V jeskyni se objevily nové, ale slepé tunely, některé vchody do prastarých labyrintů byly zazděné. Kdo rozhodl o úpravách v jeskyni, jakých a v jakém rozsahu byly provedené zůstává utajeno. Vedlo to samozřejmě i k domněnkách, že v místech probíhal nějaký tajný vojenský výzkum.

Prastaré labyrinty tak skrývají i další záhadu. Přestože je není možné prozkoumat, Davelis je dnes oblíbeným turistickým místem. Ne všichni se však odváží dovnitř a zpravidla jen nahlédnou. Užívají si hlavně procházky a výhledy do krajiny – a i pocit, že „navštívili“ jeskyni s tajemnou energií.

Zdroje: www.historicmysteries.com, www.atlasobscura.com