Vláda uzavřela jeskyni Davelis a nechala zazdít labyrinty kvůli nevysvětlitelným nebezpečným jevům

Elena Velímská | 3. 5. 2023

Milovníci nadpřirozených jevů nebo ti, kteří se rádi bojí, si přijdou na své v řecké jeskyni Davelis – pokud se do ní odváží vstoupit. Dějí se tu neobvyklé věci, které popsali očití svědci. Labyrinty skrývají tajemství, která střeží záhadné bytosti. Přístup do ní byl zakázaný a labyrinty byly zazděné.

Na počátku byl mramor

Dnes plná příběhů a legend, jeskyně Davelis na úpatí hory Penteli 40 kilometrů od Atén byla náhodně objevená v 5. st. př. n. l. dělníky, kteří tam těžili jedinečný zlatavý mramor na stavbu posvátného chrámu Panthenón. Strmě klesá, je 45 metrů široká a 62 metrů vysoká, a i bez děsivých příběhů sama o sobě prý nahání hrůzu.

O tom, že je to místo mystické svědčí i archeologické vykopávky, které ukázaly, že jeskyně byla od 5. st. n. l. místem orgií a svatyní k uctívání boha Pana a jeho nymf. Kromě keramiky, která je vystavená v Archeologickém muzeu v Athénách, zde badatelé objevili i přirozeně mumifikované tělo ženy, které je ale uloženo v Muzeu kriminalistiky. Ve středověku se jeskyně stala duchovním útočištěm poustevníků a pronásledovaných mnichů, kteří po sobě zanechali dvě byzantské kaple vytesané do skály vedle vchodu do jeskyně.

Jeskyně černého ďábla na Sibiři zabíjí. Robot odhalil zvláštní jev. Vědci se tam bojí vstoupit
Magazín

Jeskyně černého ďábla na Sibiři zabíjí. Robot odhalil zvláštní jev. Vědci se tam bojí vstoupit

Jméno a legenda

Než se dostaneme k nevysvysvětlitelným jevům, je tu ještě legenda, která dala jeskyni jméno. V 19. století ji využíval jako úkryt známý lupič Christos Natsios alias Davelis se svou bandou. Labyrint chodeb údajně vedl až do vesnice Pendeli přímo k domu jeho milenky, francouzské vévodkyně Placentie. Zda tomu tak skutečně bylo není úplně jisté, stejně jako to, že někdo v hloubi jeskyně dosud skrývá jeho obrovský poklad.

Dle očitých svědků se ale v Davelis dějí podivné věci. Selhávají tu mobily a elektronika, což se dá vysvětlit. Vypráví se však o podivných elektromagnetických jevech. Voda v různých částech jeskyně mění směr a teče vzhůru. Ani kapky nekapou svisle dolů. Návštěvníci tu pociťují závratě a ztrácejí smysl pro orientaci. Vidí svítící koule, zvláštní bytosti, tvory v podobě kočky, kteří chodí po dvou, zjevují se jim satanistické obřady a výjevy, slyší strašidelné hlasy a zvuky.

Jistý IT odborník Dimitrios Makridopoulos navštívil jeskyni se „skříňkou na komunikaci s duchy“, kterou sestrojil a tvrdí, že zachytil andělský zpěv ve starořečtině. Na infračervenou kameru v tmavém tunelu natočil drobná stvoření, která se vznášela ve vzduchu.

Ale hlavně – mnoho průzkumníků se prý z labyrintů nikdy nevrátilo…

Následující video vás zavede k jeskyni Davelis:

Zdroj: Youtube

Uzavření jeskyně – další záhada

Řecká vláda v 80. letech jeskyni pro veřejnost uzavřela. Důvodem byly záhadné události a zmizení badatelů, cílem pak stavební úpravy pro zajištění bezpečnosti. U Pendeli se objevila těžká technika, z nitra jeskyně se ozývaly detonace. Po 90. letech stavební práce najednou ustaly. V jeskyni se objevily nové, ale slepé tunely, některé vchody do prastarých labyrintů byly zazděné. Kdo rozhodl o úpravách v jeskyni, jakých a v jakém rozsahu byly provedené zůstává utajeno. Vedlo to samozřejmě i k domněnkách, že v místech probíhal nějaký tajný vojenský výzkum.

Vědci vstoupili do podzemní jeskyně a spatřili zázrak. Pobyt v ní je ale smrtelně nebezpečný
Magazín

Vědci vstoupili do podzemní jeskyně a spatřili zázrak. Pobyt v ní je ale smrtelně nebezpečný

Prastaré labyrinty tak skrývají i další záhadu. Přestože je není možné prozkoumat, Davelis je dnes oblíbeným turistickým místem. Ne všichni se však odváží dovnitř a zpravidla jen nahlédnou. Užívají si hlavně procházky a výhledy do krajiny – a i pocit, že „navštívili“ jeskyni s tajemnou energií.

Zdroje: www.historicmysteries.com, www.atlasobscura.com

Tagy Athény jeskyně labyrint