Německá jeskyně patří mezi nejvýznamnější paleolitické naleziště. Artefakty zde vykopané představují jedny z nejstarších příkladů pravěkého umění. Zároveň naznačují, že lidé, kteří ji obývali, měli pravděpodobně silné libido.

Pravěký falus

Důkazem toho je kamenný předmět o délce 20 cm a šířce 3 cm, jehož stáří je odhadované na 28 000 let. „Je hladce vyleštěný s jemnou rytinou na jedné straně,” říká profesor Nicholas Conard z katedry raného pravěku a kvartérní ekologie na univerzitě v Tübingenu. „Jeho osobitý tvar z něj činí jedno z nejstarší symbolických znázornění mužských pohlavních orgánů na světě.”

Zdroj: Youtube

Zda byl předmět také využívaný v praxi se zjistit nedá. Vědci však předpokládají, že ano. „Jinak by neměl takové rozměry. Myslíme si tedy, že šlo o hračku pro dospělé,” říká Conard. Stopy na jeho povrchu zároveň naznačují, že v době, kdy nesloužil svému hlavnímu účelu, byl používaný ke zpracování pazourků.

Falus z Hohle Fels není jediným zde nalezeným artefaktem, jež souvisí s lidskou sexualitou. Obyvatelé jeskyně také z mamutí slonoviny vyrobili ženskou figurku, jež podle antropologa Paulla Mellarse z Cambridgeské univerzity dokonce hraničí s pornografií. Pyšní se totiž výraznými pohlavními znaky.

Jeskyně Hohle Fels

Tyto nálezy jsou podle odborníků nejstaršími příklady zobrazení člověka nebo částí jeho těla a jsou celosvětově unikátní. Nicholas Conard navíc předpokládá, že nositelé zdejší kultury, žijící v období před 40 až 25 tisíci lety, byli také první, kteří prováděli náboženské rituály. Jejich součástí mohly být i sexuální symboly.

„Představovaly naději na přežití, dlouhověkost a reprodukční úspěch,” říká Alan F. Dixson z Victoria University of Wellington. „Svým typickým způsobem mohly přinášet radost ze života.”

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.news.bbc.co.uk, www.earthlymission.com