Že jste nikdy o sádrových krystalech neslyšeli? Není divu. Sádru zná většina z nás jako materiál, kterým spravujeme zdi, občas máme sádru na ruce nebo noze, když si ji zlomíme, anebo známe sádrokartonové desky. Lidé však tento minerál používají tisíce let. Nově však byla sádra objevená i v jedné mexické jeskyni, kde jednotlivé krystaly dostaly podobu sádrových sloupů. Krystaly jsou ukotvené na stěnách a rostly půl milionu let. Mají obří rozměry a dá se po nich i pohodlně přejít.

Objevení jeskyně a její nehostinné prostředí

Jeskyně krystalů byla objevená v roce 2000 dvěma horníky, bratry Pedrem a Juanem Sanchezovými, kteří hloubili nový tunel v dole Naica ve státě Chihuahua. Když prorazili skálu, s údivem objevili velkou komoru plnou obrovských krystalů selenitu, což je druh sádrovce.

Od svého objevu je Krystalová jeskyně pečlivě zkoumaná vědci a geology z celého světa. Zjistili, že krystaly vznikaly po miliony let, kdy voda bohatá na minerály pomalu prosakovala horninou a rozpouštěla sádrovec. Jak se voda pomalu odpařovala, rozpuštěný sádrovec začal rekrystalizovat a vytvářel mohutné krystaly, které vidíme dnes. I přes vzniklou krásu je však celkově prostředí jeskyně velmi nehostinné a nedá se zde téměř dýchat.

Největší přírodní krystaly světa

Jednou z nejpozoruhodnějších věcí na krystalech v Jeskyni krystalů je jejich velikost. Většina dosahuje délky 4 až 6 metrů, ty největší dokonce 9 nebo 11 metrů a váží přes 55 tun, což z nich činí jedny z největších přírodních krystalů, které kdy byly nalezeny. Kromě velikosti jsou krystaly také neuvěřitelně průzračné a čisté, což vědcům umožňuje studovat jejich vnitřní strukturu a dozvědět se více o jejich vzniku.

Navzdory své kráse nejsou krystaly v Jeskyni krystalů bez nebezpečí. Je zde neuvěřitelné horko, teplota zde může dosahovat až 58 stupňů Celsia a vzduch je extrémně vlhký. Výzkumníci, kteří chtějí krystaly studovat, musí nosit specializované obleky, které jim umožňují pracovat v extrémním horku a vlhkosti. Zprvu dokonce nedokázali v jeskyni vydržet déle než 20 minut.

V krystalech byl objevený život

Protože je Jeskyně krystalů tak jedinečným a křehkým prostředím, není přístupná veřejnosti. Návštěvníci však mohou i tak zažít zázrak jeskyně prostřednictvím fotografií a videí, které zachycují neuvěřitelnou krásu a rozsah krystalů. Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Přímo pod horou Sierra de Naica prochází regionální zlomové linie a zhruba před 26 miliony let se zde začalo magma tlačit k zemskému povrchu, čímž samotná hora vznikla. A spolu s ní i jedinečné mohutné krystaly. Podle ředitelky Astrobiologického ústavu NASA Penelope Bostonové se v jeskyni objevily i mikrobiální formy života, které byly uvězněné uvnitř jednoho z krystalů. Drobné organismy, zavěšené ve vzduchové bublině, zůstaly neobjevené asi až 50 000 let, než je Bostonová se svým týmem objevila.

Celkově je Jeskyně krystalů pozoruhodným přírodním zázrakem, který nám připomíná krásu a složitost naší planety. Obrovské krystaly jsou důkazem síly přírody a fascinujících procesů, které utvářejí náš svět po miliony let.

science.howstuffworks.com, en.wikipedia.org/wiki/Cave_of_the_Crystals, www.nationalgeographic.com