Výzkum začal, když tým neohrožených výzkumníků sestoupil do hlubin jeskyně, vyzbrojený zvědavostí, potápěčským náčiním a vědeckými přístroji. Čekal na ně úchvatný a zároveň matoucí pohled - na stěny jeskyně ulpěla nadpozemská slizovitá hmota, která se svým mimozemským vzhledem vymykala okamžitému zařazení a tvořila unikátní "záclony" z biologického materiálu, které nyní známe jako Nullarborský jeskynní sliz. Podívejte se, jak to vypadalo:

Zdroj: Youtube

Podivný sliz nikdo předtím neviděl

Tato záhadná látka, kterou fascinovaní pozorovatelé nazvali "mimozemský sliz", jako by pulzovala zářivým odstínem a v temnotě vrhala éterickou záři. Její želatinová struktura a zvláštní zbarvení okamžitě vzbudily zvědavost vědců, kteří rozpoznali potenciál nevídaného objevu. Nakonec se ukázalo, že v jeskynním slizu je skupina organismů známá jako Thaumarchaeota.

Když se výzkumníci ponořili hlouběji do svého zkoumání, odebrali vzorky mimozemského slizu a pečlivě je uchovali pro další analýzu. Prvotní zkoumání odhalilo složitou síť mikroskopických organismů, které byly složitě vetkané do želatinové matrice. Podivné formy života vykazovaly zvláštní struktury a chování, které se vymykaly jakémukoli známému srovnání. Je jasné, že toto společenství mikrobů prosperuje v naprosté tmě, nezávisle na fotosyntéze.

„Dřívější studie tohoto společenstva naznačovaly, že v jeskyních probíhá neobvyklá chemie, ale nevěděli jsme, jak se mikrobi v jeskynním prostředí uživí,“ říká vedoucí studie, profesor Ian Paulsen.

Co je život?

Tento objev vyvolal ve vědecké komunitě šok a podnítil debaty a spekulace o původu a povaze nově objeveného života. Odborníci spekulují, že extrémní a izolované prostředí jeskyně, po miliony let chráněné před vnějšími vlivy, mohlo podpořit vývoj tohoto jedinečného ekosystému.

Postupné práce a výzkum s cílem rozluštit genetický kód těchto organismů, které by osvětlily jejich evoluční historii a odhalily jejich potenciální význam pro naše chápání rozmanitosti života, stále probíhá. Vědci předpokládají, že tento objev by mohl zpochybnit tradiční představy o tom, co je život, a posunout hranice našeho poznání.

Je možné, že Weebubbie Thaumarchaeota může mít mořský původ, protože jeskyně byla několikrát v minulosti zaplavená mořem. Krasový systém Nullarborské planiny mohl vzniknout již v období středního miocénu.

Záhadný svět uvnitř australské jeskyně nám připomíná, že na naší planetě stále existují skryté zázraky, které čekají na odhalení. Hluboké důsledky tohoto objevu přesahují hranice našeho pozemského chápání. Inspirují nás k tomu, abychom zpochybnili své předpoklady, nově definovali své perspektivy a uvědomili si neomezený potenciál života i v těch nejneočekávanějších a nehostinných prostředích.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, phys.org, www.sci.news, studie - www.nature.com