Této nebezpečné ruské jeskyni přezdívají „mlýnek na maso“. Vědci se do ní děsí vstoupit

Tereza Malá | 6. 5. 2023

Hluboko v srdci ruského lesa se nachází jeskynní systém, který se stal známý pod děsivou přezdívkou, "mlýnek na maso". Sablinské jeskyně v Petrohradské oblasti, byly označené za jeden z nejnebezpečnějších jeskynních systémů v Rusku. Navzdory pověsti stále přitahují pozornost vědců i dobrodruhů.

Místo leží asi 40 km od Petrohradu a na první pohled je zcela nenápadné. Osada se dnes jmenuje Uljanovka, dříve se jí říkalo Sablino. Uljanovka proto, že byla domovem sestry V. I. Lenina, který se zde ukrýval před carskou policií.

Sablinské jeskyně si získaly svou děsivou pověst díky zrádnému terénu, úzkým chodbám a nepředvídatelným povětrnostním podmínkám. Systém 14 jeskyní je známý také svými ostrými skalními útvary a podzemními jezírky, v nichž může voda náhle stoupnout a uvěznit průzkumníky. Navíc je zde několik desítek kilometrů dlouhý podzemní labyrint, kam lze vstoupit právě skrz tyto jeskyně u břehu řeky.

Každá z jeskyní má své místní jméno a je různě schůdná. Navíc se rizikovost místa stále mění, protože se každý rok některé chodby ucpou, zatímco jiné se otevřou…

Na video o tomto tajemném místě se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Průzkum zde je nebezpečný i pro odborníky

Jeskyně zkoumám už více než 20 let a mohu vám říct, že jeskyně Sablino nejsou pro slabé povahy," říká Alexej Ivanov, ruský speleolog, který vedl řadu expedic do jeskyní. „Kvůli nepředvídatelným povětrnostním podmínkám a ostrým skalním útvarům je průzkum velmi nebezpečný."

Navzdory nebezpečí se vědci do Sablinských jeskyní stále vydávají v naději, že odhalí jejich tajemství. Jeskyně jsou domovem řady unikátních rostlin a živočichů, kteří se přizpůsobili drsným podmínkám podzemního prostředí. Někteří vědci se domnívají, že jeskyně mohou být dokonce klíčem k pochopení vzniku života na Zemi.

Vláda uzavřela jeskyni Davelis a nechala zazdít labyrinty kvůli nevysvětlitelným nebezpečným jevům
Magazín

Vláda uzavřela jeskyni Davelis a nechala zazdít labyrinty kvůli nevysvětlitelným nebezpečným jevům

Jeskyně, které zabíjejí

Jeskyně pravděpodobně vznikly v 18. století kvůli těžbě křemenného písku, který se používal v carských sklárnách. Místo se však přestalo používat v roce 1922 a těžba v Sablinu byla ukončená a doly opuštěné. Ale ne docela. Například podle slov jednoho anonymního "jeskyňáře" zde v letech 1982-1984 trvale žilo asi 300 lidí, kteří si zde četli filozofická díla a přemýšleli o nové revoluci.

Věřím, že Sablinské jeskyně mají potenciál odhalit mnoho o minulosti naší planety," říká profesor Sergej Krasnov, geolog z Petrohradské státní univerzity. „Jedinečné prostředí jeskyní s extrémními teplotami a vysokou vlhkostí poskytuje dokonalou laboratoř pro studium vzniku života."

Nelze však přehlížet ani nebezpečí, které Sablinské jeskyně skrývají. V roce 2004 uvízla v jeskyních skupina speleologů po náhlém zvýšení hladiny vody. Skupina byla nucená strávit v podzemí několik dní, než ji nakonec zachránil tým záchranářů.

Tato událost byla důraznou připomínkou nebezpečí, které hrozí při průzkumu jeskyní Sablino. Od té doby je přístup do jeskyní omezený a vědci a dobrodruzi musí pro vstup získat zvláštní povolení.

Mlýnek však svou krásou stále vábí

Navzdory rizikům lákají jeskyně Sablino dobrodruhy z celého světa. Pro mnohé je výzva prozkoumat jeden z nejnebezpečnějších jeskynních systémů na světě příliš velká na to, aby jí odolali. Navíc mají jeskyně bohatou historii: Sovětští disidenti a místní gangy je využívali jako úkryt, geologové a hledači pokladů zde hledali podzemní poklady a extrémní turisté sem jezdili za dobrodružstvím.

Prozkoumávám jeskyně, co si pamatuji, a jeskyně Sablino byly vždy na špičce mého seznamu," říká John Smith, americký dobrodruh, který nedávno absolvoval expedici do jeskyní. „Je to místo, které vyžaduje respekt, ale odměna za to stojí. Krása podzemních jezer a jedinečných skalních útvarů se nepodobá ničemu jinému na světě."

V jeskyni ve Velenicích přijdete do jiného světa. Neuvěříte, že tento zázrak stvořil český sedl
Magazín

V jeskyni ve Velenicích přijdete do jiného světa. Neuvěříte, že tento zázrak stvořil český sedl

Někteří názoroví extremisté místo dokonce nazývají časoprostorovou anomálií: „Jednou se stala zvláštní věc. Mluvil jsem s kurátorkou místního muzea a už jsem se chtěl rozloučit, když na mě upřela pevný pohled a řekla, že před několika lety přišel člověk oblečený jako já a ptal se na úplně stejné věci," říká jeden z nich.

Sablinské jeskyně zůstávají zdrojem fascinace i nebezpečí pro vědce i dobrodruhy. Přestože rizika spojená s průzkumem jeskyní nelze ignorovat, potenciální odměna za odhalení jejich tajemství stále láká odvážné duše do hlubin "mlýnku na maso".

Zdroje: www.rbth.com, www.rbth.com,  burravisitorcentre.com

Tagy jeskyně John Smith maso Petrohrad Petrohradská státní univerzita průzkum Rusko skála Vladimir Iljič Lenin Země