Stromy života, falusy, bohové, bohyně, květiny a geometrické útvary. To vše se nachází na celkem asi 190 metrech čtverečních v hloubce kolem čtyř metrů v klikaté umělé jeskyni s názvem Shell Grotto. 

Odborníci předpokládají, že podzemní stavba, skládající se z kruhové místnosti s kupolí, chodby a obdélníkové komory s oltářem, znázorňuje cestu od narození ke smrti a dále do posmrtného života. Jakmile návštěvníci sestoupí po schodech do jejích útrob, mohou si všimnout mozaiky připomínající ženské lůno s pupeční šňůrou. V hadím průchodu minou zobrazení nadpřirozených bytostí a kostru. Putování končí v místnosti se symboly hvězd, Slunce a Měsíce.

Shell Grotto

Jeskyně byla objevená roku 1835. Legendy vypravují, že v oblasti, kde nyní stojí cihlové domy, byla v té době pastvina s chatou. James Newlove, který pozemek koupil, se rozhodl, že vybuduje jezírko pro kachny. Během práce narazil na velký kámen. Když ho spolu s kamarády nadzvedl a odsunul, díval se do temné díry. 

Vchod byl tak úzký, že by se jím dospělý člověk stěží protáhl. Zavolal proto svého syna Joshuu, dal mu svíčku a pomocí lana ho spustil do hlubin. Když chlapce vytáhl zpět, vyprávěl s vykulenýma očima o magickém chrámu, jenž zdobí miliony mušlí.

Jen o tři roky později, 22. května 1838, byl komplex za malý poplatek zpřístupněný zvědavé veřejnosti. Vlhkost, prach a výpary z plynových lamp sice způsobily, že mozaiky ze srdcovek, surmovek, limpet, hřebenatek a ústřic vybledly, jeskyně si však stále zachovává svou původní krásu a kouzlo. 

Záhadné prostory

S otázkou, kdo prostory vykopal, vyzdobil a za jakým účelem, si vědci lámou hlavu již několik desetiletí. Určení jejich stáří je totiž zatím nemožné. Existuje proto řada teorií. Jedna hovoří o tom, že jeskyně byla zhotovena z čistého rozmaru majitele pozemku, který chtěl ukázat, že je bohatý. Kritici ale upozorňují na fakt, že Shell Grotto nikdy nebyla součástí velkého panství. 

Zdroj: Youtube

Další hypotéza tvrdí, že podzemní komnaty byly svatyní. Důkazem toho má být kupole s kruhovým otvorem, jímž o letním slunovratu prochází sluneční paprsky, stejně jako symboly odkazující na přírodu, roční období a živly. Mohli ji využívat Féničané, Římané, ale také templářští rytíři, zednáři či místní čarodějnice. 

Zdroje: www.kuriositas.com, www.historicmysteries.com, www.shellgrotto.co.uk