Začátek podivné výpravy, kterou tvořilo téměř sto lidí, včetně filmového štábu, začal v 60. letech minulého století. Když bylo Stanleymu Hallovi 26 let, z neznámých důvodů upadl do kómatu a ocitl se „mimo tělo“. V tomto stavu viděl propojené dimenze a nekonečnost bytí. O 12 let později narazil na knihu švýcarského autora a ufologa Ericha von Dänikena s názvem Zlato bohů.

Dílo obsahovalo teorii, že kdysi dávno naši planetu navštívili mimozemšťané. Důkazem toho má být „Zlatá knihovna“ mystických textů, obsahující soubor vědomostí neznámé civilizace. Podle starých indiánských legend mají být uložené v podzemním komplexu Cueva de los Tayos ve východní části Ekvádoru. 

Jeskyně Tayos

Stanley Hall byl nadšený. Rozhodl se, že poklad najde. Oslovil ekvádorské a britské vládní úředníky, vojenskou speciální jednotku, archeology, biology, geology, speleology a Neila Armstronga. Všichni souhlasili, že se do hlubin amazonského deštného pralesa vydají. Průzkum se stal největší jeskynní expedicí v historii lidstva.

Zdroj: Youtube

„Můj otec věděl, že se Armstrong zajímá o to, co se děje tzv. mezi nebem a zemí. Navíc byli vzdáleně příbuzní. Asi proto se mu nebál napsat, aby se k výpravě přidal,” spekuluje 31letá Eileen Hall nad otázkou, jak se k pátrání dostal slavný astronaut.

Poté, co se celá skupina probojovala džunglí, dorazila do jeskyně Tayos ve farnosti San Miguel de Conchay. Výzkumníci sestoupili pomocí drátěného žebříků do 65 metrů hlubokého hrdla jeskyně. „Všichni napjatě sledovali, jak Neil udělal další malý krok pro člověka, ale kdo ví, možná i pro lidstvo,” napsal si Stanley do deníku.

Zlatý poklad

Odborníkům podzemní komplex vyrazil dech. Více než 5 km chodeb a jeskyní bylo domovem nejen vzácných a mimořádných ptáků Tayos, ale také 40 nových druhů netopýrů, 100 druhů motýlů, 200 druhů brouků a artefaktů, datovaných až do roku 3500 př. n. l.

Zdroj: Youtube

Po „Zlaté knihovně“ nebylo ale ani stopy. Po návratu domů se tak všichni vrátili k běžnému životu. „Když táta v roce 2008 zemřel, zanechal za sebou dědictví, zdůrazňující význam a hodnotu objevování neznámých míst,” říká Eileen. „Proto pokračuji v jeho stopách. Nehledám však zlato. Poklad vidím v ochraně džungle a samotné jeskyně.”

Zdroje: www.tayos.org, www.dailymail.co.uk