Jeskyně Trabuc je pozoruhodná jeskyně, která se nachází v Mialetu v departementu Gard v jižní Francii. Je známá svou impozantní velikostí a jedinečnými geologickými útvary, které se v ní nacházejí. Vznikala miliony let erozí vápence působením vody a v roce 1945 ji objevil místní speleolog Henri Coiffet. Od té doby je přístupná veřejnosti pro prohlídky s průvodcem.

Sto tisíc vojáků – jedinečný fenomén

Zvláštností, která upoutala pozornost speleologů (jeskynních badatelů), je přítomnost tisíců drobných vojáčků stojících ve formaci na dně jeskyně. Útvary vysoké jen několik centimetrů jsou ve skutečnosti konkrece tvořené z 95 % kalcitem a z 5 % jílem. Vypadají jako překrývající se disky, což je pravděpodobně způsobeno měnící se hladinou vody.

Ještě zajímavější je, že Sto tisíc vojáků je unikátem Trabuckých jeskyní a nikde jinde na světě nebyl nalezený. Navzdory rozsáhlému výzkumu a průzkumu zůstává jejich vznik a původ záhadou.

Více se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Nikdo úkaz nechápe

Je známo, že tradiční jeskynní útvary, jako jsou stalagmity a stalaktity, se tvoří v párech, přičemž stalagmity jsou na zemi a stalaktity na stropě jeskyně. Sto tisíc vojáků se však tomuto schématu vymyká, protože nad nimi chybí odpovídající útvar. To vylučuje typické vysvětlení kapáním vody a usazováním minerálů.

Vědci a badatelé v průběhu let předložili několik hypotéz, ale žádná z nich nedokázala tuto geologickou zvláštnost plně vysvětlit. Některé teorie naznačují zapojení bakterií nebo elektrostatických sil, ale žádná z nich nebyla jednoznačně prokázaná.

Nejde o jedinou zvláštnost

Jeskyně je proslulá svými pozoruhodnými stalaktity, stalagmity, výlevnými kameny a dalšími zajímavými skalními útvary. Návštěvníci mohou být svědky řady tvarů a barev, které se v průběhu času vytvořily díky usazeninám minerálů, což jeskyni propůjčuje její osobitý a malebný vzhled.

Dalším z unikátních rysů jeskyně Trabuc je podzemní řeka Vis River, která protéká jeskynním systémem, což přispívá k přírodní kráse a vytváří okouzlující atmosféru.

Jeskyně Trabuc s bohatou historií a geologickými zázraky si i nadále uchovávají svá tajemství. Vědci doufají, že s postupujícími průzkumy a studiemi se jim podaří rozluštit záhadu Sta tisíc vojáků a hlouběji pochopit jedinečné geologické procesy, které tyto pozoruhodné jeskyně formovaly.

Tento záhadný jev slouží jako připomínka mnoha divů, které na naší planetě stále existují a čekají na své objevení a vysvětlení. Trabucké jeskyně jsou svědectvím složitosti a krásy geologických útvarů Země a podněcují představivost a zvědavost vědců i milovníků jeskyní.

Zdroje: www.iflscience.com, grotte-de-trabuc.com, www.anduze-info.com