Kus buše

Lionelu Bucketovi se povedlo něco naprosto neočekávaného. Svépomocí přeměnil své dědictví na jedinečné útočiště v podobě domova ve stylu Flinstoneových. Prokázal tím nejen svůj tvůrčí um, ale také výjimečnou řemeslnou zručnost.

Bucket je zkušený tesař. Svůj první dům postavil v 17 letech, a jeho nejnovější výtvor, jeskyně na vrcholu útesu, je odklonem od tradičních dřevěných staveb, které jsou pro tuto oblast typické. Při budování svého architektonického zázraku upřednostnil ocelovou a betonovou konstrukci, kterou hladce integroval do přírodní skalní plošiny. Vchod v podobě okouzlujících kulatých dřevěných dveří připomínajících Kraj ze Středozemě nabízí vstup do světa udržitelného luxusu.

Po překročení prahu Bucketova domu se každý návštěvník ocitne v podestě zdobené pískovcovou kuchyní, která je důkazem Bucketovy záliby v přírodních materiálech. Sestupem po několika menších schodech dojdete do hlavního obytného prostoru s topením na dřevo, postelí zdobenou klokaními kůžemi a nenápadnými kamennými posuvnými dveřmi, za kterými se skrývá televize.

Jedním z důmyslných prvků Bucketova obydlí je měděná trubka vinoucí se kolem výfukového potrubí topidla, která zachycuje odpadní teplo a účinně ohřívá vodu potřebnou pro domácnost. Dvojité prosklené dveře, které lze snadno vyklopit, plynule spojují interiér s úchvatným exteriérem a umožňují návštěvníkům nasávat krásu okolí nebo se chránit před nepřízní počasí.

Neskutečná proměna

Mistrovským dílem Bucketova domova je pak koupelna. Ta se sama o sobě pyšní ručně vyřezávaným kamenným umyvadlem a záchodovým prkénkem z železného kamene, které je  umístěné nad dlouhokapacitním kompostovacím "záchodem". Venkovní sprcha poskytuje osvěžující zážitek, je obklopená nádherným výhledem do údolí, které je chloubou samotného objektu.

Podívejte se na panorama Bucketova obydlí: 

Zdroj: Youtube

Uvnitř Bucketova domova se nacházejí složité řezby, vyprávějící o historii osídlení Austrálie, což dokazuje výjimečnost celého projektu. Bucket svůj domov a neskutečnou proměnu obyčejného kusu buše důkladně promýšlel neuvěřitelných 5 let, než se pustil do práce. 

Dnes jeho místo není jen obydlím, jde o příběh vetkaný do krajiny. Ačkoli je dnes toto místo nabízené návštěvníkům a nadšencům celého světa, sám Bucket uvedl, že k němu má osobní vztah. 

Skutečné kouzlo tohoto ekologického domova však nespočívá jen v jeho architektonickém lesku, ale i v nezkrotné kráse okolní buše. Z verandy mohou hosté pozorovat dramatický tanec mraků nad horami, nechat se okouzlit nádhernými západy a východy slunce a za jasných nocí obdivovat zářivé barvy Mléčné dráhy.

Jeskynní dům Lionela Bucketa na vrcholku útesu je důkazem udržitelného bydlení, harmonického spojení inovací a přírody, které zve hosty, aby nasáli atmosféru jedinečného a nezapomenutelného zážitku.

Zdroje: newatlas.com, realitypod.com, www.dailytelegraph.com.au