Zdroje: www.timesofisrael.com, www.ancient-origins.net, www.biblicalarchaeology.org

Obří prehistorické kamenné kolo a monument ve tvaru měsíce ve sporných oblastech Golan a Galileje jsou možná jedny z nejzáhadnějších staveb v Izraeli. To, že o nich mnoho nevíme, láká pozornost archeologů z celého světa. Navíc stavby jsou běžnému „pozemšťanovi“ skryty. Ze silnice je totiž snadno přehlédnete, zatímco zřetelně je lze vidět z oblohy nebo pod mořskou hladinou.

Obří, přesto nepovšimnutá?

Gilgal Refaim, Jethro Cairn i kruhová stavba nalezené v Galilejském moři jsou opředeny záhadami. Jedná se snad o starověké kalendáře, obřadní stavby nebo i nebeská pohřebiště?

Anebo se jedná jen o symboly, což by bylo pravděpodobné, protože stojí zcela solitérně, bez blízkosti jakéhokoli města?

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Stavby jsou skutečně obrovské, proto je zvláštní, že byly tak dlouho nepovšimnuty. Zaznamenal je až v roce 2014 izraelský archeolog, kterýsi všiml kamenného monumentu ve tvaru půlměsíce, který je větší než fotbalové hřiště, měřící 150krát 7 metrů.

Jak bylo později určeno z ostatních nálezů v okolí, stavba je datována do období 3050 a 2650 př. n. l., je však možné, že je daleko starší.

Podvodní „double Stonehenge“

Pravdou je, že místo, kde byly stavby nalezeny, dříve sloužilo jako centrum uctívání boha Měsíce. Možná i proto je zde staveb více. Nejzáhadnější je ale ta pod mořskou hladinou. Byla objevena roku 2013 a jedná se o monumentální půlměsíc. Potápěči na ni narazili v hloubce asi 9 metrů v Galilejském jezeře.

Čedičová stavba je uspořádána do tvaru kužele o základně 70 metrů a výšce 10 m. Váží kolem 60 000 tun, což znamená, že je dvakrát větší než Stonehenge. Odborníci se domnívají, že stavba byla vybudována na břehu a až později zatopena, ale důkazy pro toto tvrzení neexistují. Stejně jako v případě mnoha starověkých staveb po celém světě, i tato je zbudována z obrovských kamenů, jejich naleziště ale leží dál od samotné stavby. Jak tedy byla zbudována?

Kromě těchto staveb se na místě nachází i z více než 42 000 čedičových kamenů zbudované kolo obrů, megavelký komplex s pohřební komorou uprostřed. Ač se zdá, že se jedná o astrologický kalendář, ani zde není význam jasný. S určitostí lze o stavbách kolem a v Galilejském jezeře říci jen to, že pro lidi, kteří je postavili, měly velký význam. Navíc jistě vyspělá pravěká společnost, která tak obrovské stavby dokázala postavit, je stále utajena. Zřejmě se jedná o jednu z civilizací zlatého věku tedy civilizaci Peru, Mexika, Indie, Egypta, Babylonu, Číny a Řecka.

Více informací zde:

Zdroj: Youtube