Zázrak z doby ledové

Na Zemi neustále objevujeme pozůstatky dávné minulosti. I tak nás ale vždy překvapí. Příkladem je i objev na dně čínského jezera Fuxian. Zkušený potápěč Geng Wei zde zavadil o podivné kameny. V tu chvíli však ještě netušil, co vlastně objevil.

Na první pohled podivné kameny se nakonec ukázaly jako zázrak pocházející z doby ledové. Přesněji řečeno šlo o ručně vyráběné kameny, které byly součástí pyramidy a města, které se kdysi ztratily pod vodou. 

Spekuluje se, že toto město bylo stvořené neznámou civilizaci v době ledové. Wei tak ve třetím nejhlubším jezeře Číny objevil skutečný zázrak. 

Ztracené město leželo dlouhé roky 155 metrů pod hladinou a nikdo neměl sebemenší ponětí o jeho existenci. Až na místní legendy. Ty praví, že z výšek hor bylo pod hladinou jezerní vody skutečně vidět město. Dokud se však neobjevilo, nikdo tomu nepřikládal zvláštní pozornost. 

Poklad nesmírné hodnoty

Aby Wei mohl svůj nález považovat za skutečný, potopil se ještě několikrát na dno jezera. Až poté zavolal odborníky z provincie Yunnan, aby nález prověřili. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Netrvalo dlouho a bylo jasné, že Wei měl pravdu. "To, co jsem uviděl, bylo zcela mimořádné. Ručně opracované vápence, cesty, stavby, zkrátka celý podvodní svět. Město vzniko v době, kdy na místě ještě ani nebylo jezero, tedy v době ledové," uvedl Giorgio A. Tsoukalos, jeden z odborníků zkoumajících nález.

Ztracené a znovu nalezené město je výjimečné tím, že jeho součástí jsou dvě velké budovy připomínající mayskou civilizaci, stavba podobná coloseu a pyramida. Ta obsahuje velmi propracované rytiny, které značí práci vyspělé civilizace.

Pozornost vzbudil i jeden z kamenů. Je na něm vytesaný malý kruh, který je obklopený sedmi radiálními čarami připomínajícími Slunce.

Vědci i nadále pátrají po stopách toho, kdo za stavbou ztraceného města stojí. Přesto je již dnes jasné, že jeho vytvoření by bez speciální techniky vůbec nebylo možné. 

Město mělo původně dvě části. Základ tvořil vápenec a obložení pískovec. Ten se však po tíhou vody zřítil a z původního města se dochovaly je vápencové základy. I tak jde ale o objev mimořádné hodnoty a historie.

journalnews.com.ph, en.wikipedia.org, www.travelchinaguide.com