journalnews.com.ph, www.disclosurenews.it, www.ancient-origins.net

Jezero Fuxian je hluboké 155 metrů a je třetím nejhlubším sladkovodním jezerem v Číně. Je opředeno mnoha legendami. V jezeře bylo přitom učiněno spoustu převratných objevů. Začněme podvodní pyramidou, která mohla být postavena před poslední dobou ledovou, v období dynastie Han (206 př. n. l. - 220 n. l.). Ač se pyramidy nacházejí po celém světě a reprezentují mnoho odlišných kultur, tato pyramida objevená v roce 1992 potápěčem Gengem Wei z Číny má mnohé zvláštnosti.

Potápěč si v jezeře Fuxian všiml ručně opracovaných kamenů a kamenných pásů, a poté objevil i velkou pyramidu a ztracené potopené město. Je možné, že se jednalo o město starověké jünnanské civilizace. Pod vodou se objevily ručně opracované vápence, cesty, budovy, tedy důkazy o tom, že plocha nyní zatopená vodou byla dříve obydlená. Město zde existovalo v době, kdy zde ani žádné jezero nebylo, tedy před poslední dobou ledovou. A z místa bylo postupně odkrýváno více.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Další podjezerní objevy

V roce 2001 objevil tým čínských archeologů v jezeře Fuxian skupinu starověkých potopených ruin. Byly nalezeny v hloubce přes 80 metrů a jejich stáří bylo odhadnuto na přibližně 1 800 let. Stavby byly z kamene a byly zde odhaleny zdi, brány, a dokonce i schody, což některé badatele vedlo k domněnce, že mohly být součástí potopeného města. Objev vyvolal mezi archeology velké vzrušení, protože poskytl nové poznatky o dávné historii oblasti Yunnan.

Objevují se dokonce i názory, že město zde vybudovala neznámá supercivilizace. A teoretici starověkých astronautů se přou, že jezero by mohlo být základnou UFO. Podle jedné legendy prý v jezeře žilo zvíře podobné létajícímu koni, popisované jako bílé s červenými skvrnami na hřbetě. Je možné, že se snad jednalo o UFO? Podobný diskovitý předmět zde spatřil i rybář jménem Zhang Yuxiang u jezera. Létající talíř se dle něj 24. října 1991 vynořil z pod hladiny, kterou rozbouřil.

Podvodní chrám

O pět let později, v roce 2006 byl v jezeře Fuxian učiněn druhý objev, když skupina potápěčů našla velký podvodní chrám. Nachází se v hloubce asi 10 metrů v jihozápadní části jezera a zabírá plochu asi 60 metrů čtverečních. Předpokládalo se, že chrám je starý více než 1 000 let a zahrnuje velkou kamennou plošinu, schodiště a několik kamenných sloupů.

Podvodní chrám je jedním z nejstarších známých příkladů chrámu postaveného za dynastií Ming a Čching a předpokládá se, že ovlivnil design pozdějších chrámů v regionu. Jeho vzhled je naprosto jedinečný a zahrnuje v sobě prvky jak tradičního čínského chrámového designu, tak designu buddhistických chrámů, což naznačuje možnou fúzi náboženských vyznání v regionu. Mezi nalezenými kameny byl i jeden se symbolem Slunce.

Záměrné potopení chrámu?

Umístění chrámu na dně jezera Fuxian je významné také proto, že vyvolává otázky o jeho účelu a o tom, jak se dostal pod vodu. Někteří badatelé se domnívají, že chrám byl potopen záměrně jako součást náboženského rituálu, zatímco jiní se domnívají, že se tak mohlo stát v důsledku přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení nebo záplavy. K určení přesných okolností potopení chrámu je zapotřebí dalšího výzkumu, ale velmi nápadně připomíná pyramidu. Byla postavena na dně jezera z obrovských kamenných desek se záhadnými rytinami. Zdálo se, že je ještě vyspělejší než egyptské pyramidy.

Umístění chrámu v jezeře naznačuje, že lidé, kteří jej postavili, věřili, že voda je posvátný živel a chrám je mostem mezi pozemskou a božskou říší. Toto přesvědčení se shoduje s jinými starověkými kulturami, například s Mayi, kteří své chrámy také stavěli v blízkosti vodních ploch.

Pět tisíc let staré kůly

Tím však objevy stále nekončily. V roce 2013 našla skupina potápěčů na dně jezera skupinu dřevěných kůlů, jejichž stáří se odhaduje na neuvěřitelných 5 000 let. Předpokládá se, že kůly sloužily k podepření dřevěných konstrukcí, které byly postaveny nad jezerem, podobně jako starověká jezerní obydlí nalezená v jiných částech světa.

Jednotlivé stavby spolu zřejmě souvisejí a je možné, že zde dříve stálo nádherné město s dominantní pyramidou.