Na dně čínského jezera našli vědci záhadné pyramidy z doby ledové. Postavila je supercivilizace

Tereza Malá | 26. 2. 2023

Jezero Fuxian je velké sladkovodní jezero v čínské provincii Jün-nan, kde bylo v posledních letech objeveno několik významných archeologických nálezů. Na dně jezera našli vědci záhadné pyramidy z doby ledové. Dohadují se o tom, kdo je postavil.


journalnews.com.ph, www.disclosurenews.it, www.ancient-origins.net

Jezero Fuxian je hluboké 155 metrů a je třetím nejhlubším sladkovodním jezerem v Číně. Je opředeno mnoha legendami. V jezeře bylo přitom učiněno spoustu převratných objevů. Začněme podvodní pyramidou, která mohla být postavena před poslední dobou ledovou, v období dynastie Han (206 př. n. l. - 220 n. l.). Ač se pyramidy nacházejí po celém světě a reprezentují mnoho odlišných kultur, tato pyramida objevená v roce 1992 potápěčem Gengem Wei z Číny má mnohé zvláštnosti.

Potápěč si v jezeře Fuxian všiml ručně opracovaných kamenů a kamenných pásů, a poté objevil i velkou pyramidu a ztracené potopené město. Je možné, že se jednalo o město starověké jünnanské civilizace. Pod vodou se objevily ručně opracované vápence, cesty, budovy, tedy důkazy o tom, že plocha nyní zatopená vodou byla dříve obydlená. Město zde existovalo v době, kdy zde ani žádné jezero nebylo, tedy před poslední dobou ledovou. A z místa bylo postupně odkrýváno více.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Další podjezerní objevy

V roce 2001 objevil tým čínských archeologů v jezeře Fuxian skupinu starověkých potopených ruin. Byly nalezeny v hloubce přes 80 metrů a jejich stáří bylo odhadnuto na přibližně 1 800 let. Stavby byly z kamene a byly zde odhaleny zdi, brány, a dokonce i schody, což některé badatele vedlo k domněnce, že mohly být součástí potopeného města. Objev vyvolal mezi archeology velké vzrušení, protože poskytl nové poznatky o dávné historii oblasti Yunnan.

Objevují se dokonce i názory, že město zde vybudovala neznámá supercivilizace. A teoretici starověkých astronautů se přou, že jezero by mohlo být základnou UFO. Podle jedné legendy prý v jezeře žilo zvíře podobné létajícímu koni, popisované jako bílé s červenými skvrnami na hřbetě. Je možné, že se snad jednalo o UFO? Podobný diskovitý předmět zde spatřil i rybář jménem Zhang Yuxiang u jezera. Létající talíř se dle něj 24. října 1991 vynořil z pod hladiny, kterou rozbouřil.

Video: Na dně jezera vědci našli další, ještě záhadnější Stonehenge. Je to objev století, tvrdí
Magazín

Video: Na dně jezera vědci našli další, ještě záhadnější Stonehenge. Je to objev století, tvrdí

Podvodní chrám

O pět let později, v roce 2006 byl v jezeře Fuxian učiněn druhý objev, když skupina potápěčů našla velký podvodní chrám. Nachází se v hloubce asi 10 metrů v jihozápadní části jezera a zabírá plochu asi 60 metrů čtverečních. Předpokládalo se, že chrám je starý více než 1 000 let a zahrnuje velkou kamennou plošinu, schodiště a několik kamenných sloupů.

Podvodní chrám je jedním z nejstarších známých příkladů chrámu postaveného za dynastií Ming a Čching a předpokládá se, že ovlivnil design pozdějších chrámů v regionu. Jeho vzhled je naprosto jedinečný a zahrnuje v sobě prvky jak tradičního čínského chrámového designu, tak designu buddhistických chrámů, což naznačuje možnou fúzi náboženských vyznání v regionu. Mezi nalezenými kameny byl i jeden se symbolem Slunce.

Záměrné potopení chrámu?

Umístění chrámu na dně jezera Fuxian je významné také proto, že vyvolává otázky o jeho účelu a o tom, jak se dostal pod vodu. Někteří badatelé se domnívají, že chrám byl potopen záměrně jako součást náboženského rituálu, zatímco jiní se domnívají, že se tak mohlo stát v důsledku přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení nebo záplavy. K určení přesných okolností potopení chrámu je zapotřebí dalšího výzkumu, ale velmi nápadně připomíná pyramidu. Byla postavena na dně jezera z obrovských kamenných desek se záhadnými rytinami. Zdálo se, že je ještě vyspělejší než egyptské pyramidy.

Umístění chrámu v jezeře naznačuje, že lidé, kteří jej postavili, věřili, že voda je posvátný živel a chrám je mostem mezi pozemskou a božskou říší. Toto přesvědčení se shoduje s jinými starověkými kulturami, například s Mayi, kteří své chrámy také stavěli v blízkosti vodních ploch.

Záhadná pyramida na dně jezera zmátla vědce. Podivné rytiny nedokáží rozluštit
Magazín

Záhadná pyramida na dně jezera zmátla vědce. Podivné rytiny nedokáží rozluštit

Pět tisíc let staré kůly

Tím však objevy stále nekončily. V roce 2013 našla skupina potápěčů na dně jezera skupinu dřevěných kůlů, jejichž stáří se odhaduje na neuvěřitelných 5 000 let. Předpokládá se, že kůly sloužily k podepření dřevěných konstrukcí, které byly postaveny nad jezerem, podobně jako starověká jezerní obydlí nalezená v jiných částech světa.

Jednotlivé stavby spolu zřejmě souvisejí a je možné, že zde dříve stálo nádherné město s dominantní pyramidou.

Tagy Čína doba ledová Dynastie Ming chrám jezero Jün-nan objev potápěč Shu Han Slunce