Vědci našli na dně jezera třístěžňový dřevěný škuner, vyřešili starou záhadu. Podívejte se!

Lenka Bělská | 5. 3. 2023

Začínalo se smrákat. Kapitán Peter Girard se snažil udržet 772tunový škuner jménem Ironton v rovině. Prudký zadní vítr mu v tom ale jako naschvál bránil. „Chlapi, zkuste zapnout parní stroj,” volal přes rameno. Pak na pravoboku uviděl blížící se loď. Náraz byl prudký a ničivý.

Když se od sebe plavidla oddělila, byla odhalena skoro čtyřmetrová díra, jíž se valila studená voda. Sedmičlenná posádka Irontonu vyděšeně pobíhala sem a tam. „Rychle naskočte do člunu,” volal jeden z námořníků a spouštěl ho kladkou. Škuner se potápěl rychlostí blesku. Už byl skoro celý pod vodou, když muži zjistili, že jejich záchranná bárka je s ním stále spojená silným lanem.

Podivný případ cestování v čase: Novináři viděli hrůznou událost 11 let předtím, než se stala
Magazín

Podivný případ cestování v čase: Novináři viděli hrůznou událost 11 let předtím, než se stala

„Škublo to a my najednou byli pod hladinou. Snažil jsem se vynořit a chytit trosek, které zbyly po nárazu,” vyprávěl jeden ze dvou přeživších William W. Parry. „Byla hrozná zima. Vysoké vlny a prudký vítr mi braly síly.” Po několikahodinovém utrpení byl se svým kamarádem Williamem Wooleym konečně zachráněn.

Škuner Ironton

Druhý parník jménem Ohio na tom nebyl o moc lépe. Během několika minut se také potopil. Všech šestnáct členů posádky ale neštěstí přežilo. I přesto se událost na Huronském jezeře z 26. září roku 1894 zapsala do historie jako jedna z nejtragičtějších. 

Zdroj: Youtube

Záhadou navíc zůstávalo přesné umístění vraků lodí. V roce 2017 se proto skupina Thunder Bay National Marine Sanctuary rozhodla, že prozkoumá více než 160 čtverečních kilometrů jezera. Štěstí jim přálo pouze napůl. Objevili Ohio. Po Irontonovi nebylo nikde ani stopy.

Loďka s pěti muži zmizela v bouři. Podivný nález po 10 letech vytvořil z případu záhadu století
Magazín

Loďka s pěti muži zmizela v bouři. Podivný nález po 10 letech vytvořil z případu záhadu století

Celá expedice se po dvou letech zopakovala. Byla ale mnohem masivnější. Zúčastnili se jí světově uznávaní hydrografové, kteří s sebou přivezli podvodní skener včetně autonomního povrchového vozidla s názvem BEN. „Zbývalo nám jen pár dnů. Byli jsme už zoufalí. Proto jsme rozšířili oblast hledání,” přiznal průzkumník Robert Ballard. „Když sonar zapípal, téměř jsme nedýchali. Před námi se pak objevily snímky lodi, jež klidně spočívala na dně.” Za pár týdnů bylo jasno. Ironton byl nalezen.

Potopený škuner

V červnu 2021 se členové z Thunder Bay National Marine Sanctuary a Ocean Exploration Trust vrátili na místo, aby vrak důkladněji prozkoumali. Studená voda z jezera Huron ho dokonale zakonzervovala. Jeho tři stěžně jsou vzpřímené, na přídi spočívá kotva a záchranný člun je k němu stále pevně přivázán.

Zdroj: Youtube

„Ironton je dalším kouskem skládačky, která mapuje historii amerického obchodu a námořnictva,” říká Ballard. Představoval flotilu dřevěných škunerových člunů, jež kdysi proplouvaly Velkými jezery a zásobovaly regiony pšenicí, kukuřicí, uhlím a železnou rudou.

zdroj: www.iflscience.com, www.sanctuaries.noaa.gov, www.nytimes.com

Tagy jezero Ohio Peter Girard Robert Ballard