Podmořský archeolog z Texaské univerzity v Arlingtonu je součástí výzkumného týmu, který zkoumá 9 000 let staré kamenné nástroje objevené v jezeře Huron. Ty pocházejí z obsidiánového lomu ve více než 3000 km vzdáleném středním Oregonu.

Supercivilizace existovala už na konci doby ledové

Obsidiánové šupiny z podvodní archeologické lokality představují nejstarší a nejdále na východ potvrzené exempláře západního obsidiánu, které kdy byly nalezeny v kontinentálních Spojených státech.

"V tomto případě tyto drobné obsidiánové artefakty odhalují sociální vazby napříč Severní Amerikou před 9 000 lety," uvedla Ashley Lemkeová, odborná asistentka sociologie a antropologie na UT Arlington. "Artefakty nalezené pod Velkými jezery pocházejí z geologického zdroje v Oregonu, vzdáleného 4 000 kilometrů - což je jedna z nejdelších vzdáleností zaznamenaných u obsidiánových artefaktů kdekoli na světě."

Na této unikátní studii se podíleli potápěči ve vodě a výzkumníci v laboratoři z UTA, Michiganské univerzity, Národní oblasti ochrany mořského prostředí na jezeře Superior, Výzkumného reaktorového centra Missourské univerzity, Laboratoře pro výzkum obsidiánů na severozápadě USA a Univerzity v Georgii.

Důkazem jsou stavby na dně jezera

Protože se lokalita nacházela pod vodou a nebyla narušena, vědci systematicky a vědecky získali obsidián. Formu vulkanického skla, jež byla po většinu lidské historie hojně využívána jako ceněný materiál pro výrobu ostrých nástrojů.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

"Jedná se o velmi malé kousky, které mají velmi rozsáhlé příběhy," řekl Lemkeová. "Obsidián z dalekého západu Spojených států se na východě vyskytuje jen zřídka."

Lemkeová je v této oblasti vůdčí osobností a inovátorem a působí jako předsedkyně Poradního sboru pro podmořskou archeologii. Mezinárodní skupiny zabývající se podmořskou archeologií a ochranou podmořských kulturních zdrojů. Je odbornicí na podmořská starověká naleziště v Americe a zkoumala i další oblasti, například Mexický záliv a Atlantský oceán.

Nález v Huronském jezeře je součástí širší studie, jejímž cílem je pochopit sociální a ekonomickou organizaci lovců karibu na konci poslední doby ledové. Hladina vody byla tehdy mnohem nižší. Vědci tak například našli starobylá místa, jako jsou kamenné zdi a lovecké zástěny. Ty jsou nyní více než 30 metrů pod vodou.

"Tento konkrétní nález je opravdu vzrušující, protože ukazuje, jak důležitá je podvodní archeologie," řekl Lemkeová. "Zachovalost starověkých podmořských nalezišť nemá na souši obdoby a tato místa nám poskytla skvělou příležitost dozvědět se více o dávných národech."

Zdroje:

www.messagetoeagle.com

www.ancientpages.com

www.ancient-origins.net