Aljašké jezero Iliamna má údajně svou vlastní "lochneskou" příšeru, které se říká "Illie".

V jezeře na Aljašce žije nebezpečné monstrum

A tak má možná Nessie, žijící ve Skotsku v jezeře Loch Ness, svou nevlastní sestru Illie, která obývá tajmené vody jezera Iliamna na Aljašce.

Vědci dlouho vedli diskuze o tom, co je tato příšera skutečně zač. Zdali jde o nepolapitelného tvora, který se vynoří jen, když on sám chce, anebo jen lidi baví vymýšlet příběhy, které se šíří jako lavina. 

Pokud vezmeme v potaz jakéhokoliv nepolapitelného tvora, je to vždy něco, co nejde tak úplně vysvětlit. A tak se vědci rozhodli, že přijdou této záhadě na kloub a zjistí, co se uprostřed jezera Iliamna skutečně nachází.

První pokusy vypátrat tajemnou příšeru začaly ve 40. letech 20. století. Tehdy se vědci ponořily do hlubokých vod jezera o šířce 35 km, sahající do hloubky až 130 metrů. Důvodem bylo velké množství hlášení, zejména od pilotů, že v této aljašské vodní ploše bylo spatřeno cosi zvláštního. 

Údajná příšera byla popisována jako cosi s obrovským, hliníkově zbarveným tělem, dosahující délky až 9 metrů. Tyto zprávy s postupem času nabývaly na četnosti a lidé pověře o Illie začali věřit. 

Konspirační teorie a místní historky dospěly dokonce tak daleko, že byla vyhlášena odměna 100 000 dolarů pro toho, kdo přinese platné důkazy o její existenci.

Vědci už tuší, co by netvor mohl být zač

A protože ani vědcům nedaly tyto příběhy spát, rozhodli se nepolevit ve svých zkoumáních do doby, než se skutečně ukáže, kde je pravda. Nyní, jak se zdá, pravda se konečně dobrala ke svému konci.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ze záhadné "lochneské" Illie není možná víc, než odrůda žraloka spavého.

"Rozhodně se zdá, že velikost, tvar a barva odpovídají mnoha popisům," řekl Bruce Wright, biolog a vedoucí vědecký pracovník Sdružení Aleutských Pribilofových ostrovů v Anchorage na Aljašce.

Pokud se existence žlaroka spavého skutečně prokáže, hlášení lidí o jakési příšeře v jezeře Iliamna tak budou možná konečně vysvětlena. "Pro žraloky spavé je typické, že využívají povrchové vody. V nich se ale vynořují pouze v noci. Naopak přes den se zdržují spíše v hloubce," dodal Wright.

Zdroje:

mysteriousuniverse.org

www.adn.com

mysteriesrunsolved.com