Tajemství jezera Van

Turecké jezero Van vypadá na první pohled jako každé jiné jezero. Během sbírání vzorků však vědci objevili něco, o čem nikdo němel sebemenší tušení. 

Jezero Van je největší turecké jezero. Nachází se na východě země, kousek od Íránu. Má blankytně modrou barvu a patří mezi oblíbené turistické atrakce. Jak se však zdá, pod jeho hladinou je ukrytý nemalý poklad. 

Vědci z Van Yüzüncü Yil University zde sbírali vzorky, když během ponorů narazili na záhadnou pevnost. „Narazili jsme na středověký hrad, o jehož existenci jsme neměli sebemenší tušení," uvedl Tahsin Ceylan, vedoucí potápěčského týmu.

Přesto není nález tak úplně novinkou. O existenci tajemných prastarých riun dlouhé roky vyprávěly místní legendy. Pravily, že pod vodou jezera Van se nachází zatopený hrad. Jak se ukázalo, jsou skutečně založené na pravdě.

Ceylanův tým tak narazil na "Noemovu archu". Středověký hrad schovaný ve vodách jezera Van čítá délku přibližně 1 kilometru. Viditelné části hradu sahají do výšky až 4 metrů.

Objevený poklad

Ceylan spolu se svým týmem celý nález zdokumentovali. Natočili video zachycující potápěče proplouvající modrým jezerem a zahrnující záběry, kdy se před nimi objeví obrovské kameny. Jsou naskládané na sebe a tvoří zeď hradu.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

V jezeře jsou však i další struktury objevené pevnosti, od hromad volně ležících kamenů až po hladké zdi ve tvaru čtverce.

Vědci provedli výzkum celého hradu, aby zjistili, jaké je jeho stáří. Odhaduje se, že stáří podvodních pozůstatků čítá přibližně 3000 let. Předpokládá se, že tento hrad postavili v urartském období doby železné.

Urartu byl starověký národ, který obýval území dnešního Turecka, ale také Arménie a Íránu. „Jezero Van mohlo být centrem starověké společnosti," uvedlo oddělení umění Blízkého východu turecké Metropolitní univerzity.

Důkazem, že za stavbou hradu skutečně stojí národ Urartu, je i nápis na jedné z objevených zdí. Vědci zjistili, že jde o nejstarší doložený urartský záznam.

Domnívají se, že hrad i okolní části původního města postupně zaplavila stoupající hladina jezerní vody.

Zdroje: www.livescience.com, www.ask.com, www.ancient-origins.net