Jidášova stolice měla být humánní metodou mučení, záměr se však tvůrci vymkl

Jidášova stolice

Jidášova stolice

Foto: Pinterest

Kovový jehlan s ostrou špicí v muzeu mučicích nástrojů rozhodně nebudí dojem, že by mohl být využíván pro sadistické hrátky lehčího kalibru. Přesto byl v době svého vzniku považován za "humánnější" alternativu k dosavadním způsobům mučení vyslýchaných. Z dnešního hlediska je takový popis dost zavádějící, protože oběti posazené na Jidášovu stolici často umíraly.

Traduje se, že tzv. Jidášovu stolici či kolébku používala během 16. století španělská inkvizice v rámci procesů s domnělými čarodějnicemi. Za vynálezce tohoto hrůzného nástroje je však považován italský intelektuál Ippolito Marsili, který žil v 15. století a kritizoval dobové mučicí praktiky, jakými bylo pálení rozžhaveným železem nebo lámání kostí. Osvícen ideály renesance a humanismu, Marsili uznával jako přijatelnou formu mučení pouze odpírání spánku. V případě, že vyslýchaný přecijen usnul, měl být posazen na jehlanovitou kostrukci, což ho zaručeně probudí.

Šimpanz

Křížení člověka s opicí: Nejzvrhlejší Stalinův experiment odsoudili i komunisté

Marsiliho dobrý záměr se však v rukou sadistických mučitelů proměnil v nástroj neskutečného utrpení. Oběť byla na jehlan nabodnuta konečníkem nebo vagínou a její nohy byly zafixovány provazy, či případně ještě zatíženy závažím, aby byla bolest intenzivnější. Takové mučení mohlo trvat několik hodin, ale také dní, a vyslýchaní přitom často krváceli. Přestože účelem Jidášovy stolice nebylo přímo usmrcení mučeného, oběti často zemřely následkem infekce. Nikdo se totiž nenamáhal nástroj hrůzy po použití umýt.

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská.

Nejkrásnější dceru Marie Terezie zohavila zlá nemoc, jizvy na těle ji zničily

Jidášova stolice byla obdobou tzv. trestné kozy, která se v raném novověku používala v českých zemích jako způsob trestu. Potrestaná osoba byla posazena na ostře tesané prkno, jež bylo připevněno k podstavci ve tvaru kozy na řezání dřeva, a potupně vlečena přes veřejné prostranství. Během tohoto trestu docházelo u odsouzeného k poranění genitálií a někdy také k prasklinám pánevní kosti. 

Akční letáky