Žij rychle, zemři mladá. Dnes běžné pořekadlo zřejmě začalo platit po smrti "Sličné" Rosamundy Clifford. Zemřela ve věku 25 let, přesto během svého života dokázala ovlivnit dějiny, "prospat" se v těch nejvýznamnějších ložnicích, stát se nejkrásnější ženou své doby a nechat se obklopit smyslnými legendami. A patrně po sobě zanechala potomka, o tom se však historii stále dohadují.

Nejmladší Jindřichova milenka

Do náruče anglického panovníka Jindřicha II. padla roku 1163. Osudného dne byl Jindřich na cestě do Walesu a projížděl kolem Cliffordského hradu, který patřil jejímu otci a velšskému lordovi Walterovi de Clifford. Mezi oběma přeskočila ta nejzářivější jiskra. Rosamundě bylo v té době pouhých 13 let.

Proč by se Jindřich hnal do vztahu s o tolik mladší dívkou, když měl doma manželku? Inu, Rosamunda nebyla první milenkou anglického krále a rozhodně ne poslední. Přestože manželka Eleonora Akvitánská dokázala splnit svou povinnost a do rodiny přivedla celkem chlapců, následníků trůnu, což v předchozím manželství nedokázala, necítil k ní Jindřich lásku a začal se obklopovat mladšími a přitažlivějšími ženami.

Opředena legendami

Nejvíc se proslavila právě Rosamunda, kterou historie postupem času zahalila do mnoha legend. Jedna z bájí vypráví, že za smrtí Rosamundy stojí Eleonora, která ji otrávila. To by také mohla být pravda, kdyby se z báje vypustila zápletka o záhadném podzemním labyrintu, do jehož středu se mohli dostat jen oba milenci.

Jejich vztah trval dlouhých třináct let. Bez legendy se dá říct, že o něm Eleonora věděla a trpěla ho. Ač královna, rozvodem by ničeho nedosáhla, takhle si mohla užívat výhod titulu, bohatství a pohodlí, jen se musela o manžela dělit s dalšími ženami. Tím víc se pak soustředila na výchovu svých pěti synů a dvou dcer z předchozího manželství.

Stud a smrt

V roce 1174 se milenecká zápletka stala veřejně známou. Rosamunda cítila stud, po dvou letech vztah rozvázala a uchýlila se do kláštera Godstow u Oxfordu, kde nedlouho poté zemřela. Její ostatky byly původně pohřbeny v klášteře, po pohoršení biskupa Hugha Lincolna, který nechápal, proč se z hrobu nevěstky stalo poutní místo, se hrob přesunul na hřbitov za kostelem.