Ve středověku měla komnata panovníků a jejich lože důležitý symbolický význam. Věřilo se, že se jedná o posvátný prostor, v němž dochází k početí legitimní linie královských dědiců. Nikdo, kromě vládců, nesměl v pokoji zůstat přes noc. Jak ukazuje výzkum historičky Lauren Johnson, Jindřich VI. se se svou manželkou, ambiciózní a odhodlanou Markétou z Anjou, rozhodl, že toto pravidlo poruší. 

Hodný Jindřich VI.

Anglický král se ženil ve svých třiadvaceti letech. I když se předpokládalo, že takto mladý muž bude mít spoustu vášnivých zkušeností a svou panenskou choť naučí vše potřebné, Jindřich VI. vstupoval do manželství jako panic, kterému se jakékoliv intimnosti příčily. 

Spíše než postelové radovánky ho zajímalo náboženství a filozofie. Svůj veškerý volný čas věnoval četbě Bible a starých kronik. Byl laskavý, oddaný a pravdomluvný. Nikdy nedal slib, jenž by nedodržel, nikdy nikomu vědomě neublížil. Doboví historici o něm napsali, že nosil prosté šaty jako venkovan a ženy káral za jejich odhalené klíční kosti. 

Zdroj: Youtube

Byl však král. A to znamenalo jediné. Zajistit pokračování rodu. Jenže jak se ukázalo, Jindřich nevěděl jak. Ani po osmi letech manželství se mu nepodařilo s Markétou z Anjou zplodit potomka. To vedlo k obavám o nástupnictví a stabilitu lancasterské dynastie.

Pozvání do postele

I když se to může zdát podivné, i ve středověku existovali lidé, jako porodní báby nebo lékaři, jež byli vyhledávaní, aby poskytli rady v otázkách intimity či bylinných lécích, o nichž se tvrdilo, že zvyšují plodnost nebo mají afrodiziakální účinky. 

Pár se proto rozhodl, že se se svým problémem svěří do rukou odborníků. „Důkazy o tom jsem našla v Národních archivech, účtech královské domácnosti a různých dalších zdrojích,” říká historička a spisovatelka Lauren Johnson. „Upřímně jsem to nečekala, že někdo tak plachý jako Jindřich VI. bude mít sexuálního kouče.”

The Royalle Book například naznačuje, že „když král a královna spolu leželi, jejich komorník s nimi byl ve stejné komnatě.” Johnson spekuluje, že tato osoba mohla být vévoda ze Suffolku, nejvyšší zemský komorník, nebo osobní sluha Ralph Botiller. 

„Prameny konkrétně nepopisují, za jakým účelem muž v pokoji zůstal. To, že byl ale přítomen v královské ložnici je ale zvláštní.” Jak se ale ukázalo, trénink byl úspěšný. 13. října roku 1463 Markéta z Anjou Jindřichovi porodila jejich jediného syna Edwarda z Westminsteru, prince z Walesu.

Zdroje: www.theguardian.com, www.englishmonarchs.co.uk, www.allthatsinteresting.com