Strava Jindřicha VIII.: Jedl tak nezdravě, že po smrti jeho tělo explodovalo

Jindřich VIII.

Jindřich VIII.

Foto: Youtube

Anglický král Jindřich VIII. proslul nejen vzdorem vůči papeži a popravami vlastních manželek, ale také na svou dobu nezvykle tučnou postavou. Ke konci života se jeho váha pohybovala okolo 180 kg, což nakonec zkomplikovalo přípravy jeho pohřbu. Mocný Tudorovec se odebral na věčnost způsobem poněkud nedůstojným.

V 16. století bylo zvykem servírovat jídlo dvakrát denně. Tento úzus dodržoval také Jindřich VIII., každé jeho menu se však skládalo ze 14 chodů. Bohaté hostiny vnímal jako nástroj demonstrace své moci a rád jimi udivoval návštěvníky dvora. Jindřichovým stolováním byl ohromen také jistý španělský host, který nahlédl i do královských kuchyní.

Marie Luisa Parmská a král Karel IV. Španělský

Maria Parmska: Milovala člena královské stráže, krále však opustit nedokázala

"U dvora vaří 18 kuchyní a vypadá to v nich jako v opravdovém pekle. Všude kouř a nesnesitelné vedro. Pracuje tu asi 200 lidí. Pivo tu teče proudem, naplnilo by celou řeku," poznamenal si Španěl.

V hlavní kuchyni se nacházelo šest otevřených krbů sálajících takové teplo, že se kuchtíci svlékali do půl pasu. Krále to ale pohoršilo a vydal nařízení, že musejí pracovat v oblečení. Odhaduje se, že za Jindřichovy vlády se v královských kuchyních denně spálilo 6 až 8 tun dubového dřeva.

Na stole Jindřicha VIII. se objevovalo převážně vepřové maso, ale také zajíci, pávi, volavky, divoké kachny, a dokonce i labutě. Pro zajímavost, dnes je konzumace labutí v Británii zákonem zakázána, výjimku může udělit jen královna.

Kateřina II. Veliká

Kateřina Veliká a Petr: Počít dítě jim bránila dětinskost i intimní problém cara

Páteční půst Jindřich dodržoval po svém. Porce se nezmenšily, jen se změnila skladba jídelníčku: místo vepřového a zvěřiny na stole přistáli úhoři, pstruzi, lososi a krabi.

Mezi přílohami nechyběl chléb a občas se tu objevila i zelenina, i když ta byla považována za jídlo chudých a král se jí sotva dotkl. Dopřával si však ovoce, které nahrazovalo sladké dezerty.

Cukr byl v 16. století vzácností, Jindřich VIII. nicméně musel mít všechno. Cukrem si prý sladil i víno. Denně k tomu vypil pět litrů piva a zdravotní problémy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Podle úsudků dnešních lékařů Tudorovec trpěl cukrovkou II. typu a nejspíš zemřel na selhání ledvin. V době smrti mu bylo teprve 56 let. S jeho objemným a těžkým tělem se špatně manipulovalo, a tak potrvalo několik dní, než mohl být zesnulý král balzamován. Mezitím se už jeho mrtvola začala rozkládat a prameny uvádějí, že dokonce explodovala. Reakce plynů ve střevechzpůsobená množstvím a složením stravy skutečně mohla roztrhnout tkáně a vnitřnosti vyvrhnout ven. Takto neslavně skončil mocný král, před jehož hněvem se třásla celá Anglie i jeho vlastní manželky…