Tento přívěsek s vyrytými iniciálami Jindřicha VIII. a Kateřiny Aragonské byl od té doby považovaný za jeden z nejvýznamnějších nálezů pokladů v historii. Podívejte se na něj na videu:

Zdroj: Youtube

Jindřich a Kateřina v symbolech

Přívěsek je vyrobený z 300 gramů 24karátového zlata a zobrazuje propletené motivy tudorovské růže a granátového jablka, které symbolizují Jindřicha a Kateřinu. Objevily se spekulace, že přívěsek mohl být romantickým darem krále jeho první manželce. Odborníci však zůstávají vůči takovým domněnkám opatrní. Rachel Kingová, kurátorka Britského muzea, vysvětluje: „Nemůžeme nutně předpokládat, že byl určený k nošení jako osobní šperk, protože tyto konkrétní motivy jsou velmi obecné."

Co znamená ruka na přívěsku?

Na přívěsku je také nápis "TOVS a IORS", což je chytrá slovní hříčka ve francouzštině i angličtině, která znamená "vždy" a "vše vaše". Na přívěsku zavěšeném na řetízku ze 75 článků je vyobrazená drobná ruka, symbol často spojovaný s okázalými slavnostmi Jindřicha VIII. Zajímavé je, že tato ruka vykazuje poměrně hrubé řemeslné zpracování, což naznačuje, že byla vyrobena narychlo, možná pro významnou událost.

Navzdory jisté skepsi ohledně pravosti přívěsku jeho nefalšovanost potvrdila pečlivá vědecká analýza. Rachel Kingová popisuje okamžik objevu slovy: „Byl to až neskutečný okamžik. Panebože, je to pravé? Opravdu to uvidím?".

Historie přívěsku je stále zahalená tajemstvím

Přesná souvislost přívěsku s Jindřichem VIII. zůstává záhadou, stejně jako jeho cesta do Warwickshire. Jedna z teorií naznačuje, že mohl být nošený nebo předaný jako cena na opulentní akci Pole zlatého sukna v roce 1520, která symbolizovala spojenectví mezi Francií a Anglií.

Kingová však tuto myšlenku odmítá a uvádí: „Existují velmi dobré zprávy o Polích zlatého sukna, protože jejich výročí bylo v loňském roce. Byli jsme v kontaktu s kurátory ve Velké Británii a ve Francii, kteří jsou skutečnými odborníky, a nikdo nenašel žádnou zmínku o tomto typu předmětu v ničem [souvisejícím s touto událostí]."

Místo toho se nabízí možnost, že přívěsek mohl být nošený na jednom z extravagantních maškarních večírků Jindřicha VIII., kde byly pro tuto příležitost navržené složité šperky, které byly následně roztavené pro další použití.

Navzdory neurčené hodnotě se očekává, že přívěsek bude mít značnou hodnotu. Charlie Clarke se hodlá o výtěžek podělit s majitelem pole a zajistit jeho malému synovi výjimečné vzdělání.

Přívěsek slouží jako fascinující pohled do tudorovské historie a vrhá světlo na období, které se vyznačovalo svou vznešeností a složitostí. S každým objeveným artefaktem se naše chápání minulosti prohlubuje, a jak výstižně říká Rachel Kingová, tento objev je připomínkou neuvěřitelného dopadu, který nález artefaktu může mít.

Zdroje: www.tatler.com, www.express.co.uk, www.ancientpages.com