Záhada rohaté přilby Jindřicha VIII.: Směšná železná maska je pro vědce záhadou

Nataša Slánská | 1. 5. 2022

V muzeu královské zbroje v anglickém Leedsu je k vidění zvláštní přilba, která kdysi patřila králi Jindřichu VIII. Pro vědce je ale záhadou, že se v ní panovník nestyděl veřejně vystoupit. Musel v ní totiž vypadat jako ďábel křížený s dvorním šaškem. Vědci nechápou, za jakým účelem byl tento bizarní artefakt vyroben a co měl symbolizovat.

Jindřich VIII. nastoupil na trůn v roce 1509 a o dva roky později se připojil k takzvanému Svatému spojenectví proti Francii, ve kterém figurovalo Španělsko a Svatá říše římská. Tím navázal těsné přátelství s římským císařem Maxmiliánem, jenž byl velkým fanouškem moderní zbroje a rozhodl se Jindřicha poctít vzácným darem: u svého dvorního zbrojíře Konrada Seusenhofera pro něj nechal vyrobit soupravu brnění, jehož kvalitě se v tehdejší Evropě hned tak něco nevyrovnalo.

Artefakt značně urážlivý

Diplomatické dary mezi panovníky nebyly ničím zvláštním. Zbroj zaslaná anglickému králi však zahrnovala i podivnou železnou přilbu či spíše masku, zdobenou spirálovitými rohy a brýlovými obroučky. Detaily zpracování byly ve své době skutečně obdivuhodné. Jako dar panovníkovi byl ale předmět krajně nevhodný.

Rohy totiž bývaly v minulosti znakem ďábla, a tomu se spravedliví křesťané snažili vyhýbat obloukem. Mohly být také atributem paroháče, tedy muže, kterého manželka podvádí s milencem. Takový symbol by byl pro krále snad ještě více ponižující... A pak tu byl cvikr, který v 16. století ještě nebyl spojován s inteligencí a sečtělostí; naopak ho vídáme na podobiznách dvorních šašků, považovaných za moudré blázny.

Žena objevila starou truhlu: Obsahovala usušenou ruku, mince a mapu pokladu
Magazín

Žena objevila starou truhlu: Obsahovala usušenou ruku, mince a mapu pokladu

Někteří historikové proto původně usoudili, že helma ve skutečnosti patřila Jindřichovu šaškovi Willu Sommersovi. To bylo ale vyvráceno. Našly se totiž důkazy o tom, že anglický panovník přilbu skutečně nosil, i když nikoli do boje, nýbrž na slavnostní přehlídky. Směšný dar od císaře Maxmiliána ho tedy očividně neurazil.

Detaily tajemné přilby si můžete prohlédnout ve videu:

Zdroj: Youtube

Zvláštní smysl pro humor?

Bylo by ostatně velmi podivné, kdyby císař zamýšlel Jindřicha urazit. Byli přeci čerstvými spojenci a podařilo se jim společně rozprášit francouzské vojsko u Guinegate. Je možné, že oba panovníci měli jednoduše zvláštní smysl pro humor a dávali si vtipné dárky, u nichž se cenila originalita? Vědci jsou zmateni a netuší, co si o tom myslet.

Jindřichova zbroj se ztratila během anglické občanské války a předpokládá se, že skončila ve šrotu. Železná přilba s rohy se však zachovala a nejspíš ji zachránil právě její prapodivný vzhled. Byla zkrátka příliš neobvyklá na to, aby ji někdo jen tak vyhodil. Díky tomu si ji turisté v Leedsu prohlížejí dodnes a historikové o ní mohou vést bouřlivé diskuze.

Zdroje: https://www.amusingplanet.com/, https://www.ancient-origins.net/, https://royalarmouries.org/

Tagy Anglická občanská válka Evropa Francie Jindřich VIII. Tudor Leeds Svatá říše římská Španělsko