Nejhorší bylo, když Mengele vytáhl stříkačku, vzpomíná muž, který přežil Osvětim

Nataša Slánská | 26. 6. 2020
Jiří Fišer
Jiří Fišer
Vězni koncentračního tábora nazývali Mengeleho „Andělem smrti“

Dvojčata Jiří a Josef Fišerovi přijeli do Osvětimi ve svých devíti letech. Matku a sestru už nikdy nespatřili, zato se jich ujal "strýček" Mengele, který jim s vlídným úsměvem vpíchl do žil neznámou látku. Chlapci dostali vysoké horečky a upadli do kómatu.

Jiřímu a Josefovi nějakou dobu vůbec nedocházelo, že Mengele lidem ubližuje. Zpočátku ho považovali za skutečného lékaře. K dětem se choval mile, některým dokonce říkal, že je jejich strýček. Zanedlouho se však dvojčata Fišerova stala svědky hororových výjevů. Mengele některým dětem bez jakýchkoli anestetik amputoval končetiny, vyjímal jim z těla orgány nebo je nechal stát v noci na mraze a sledoval, zda to přežijí.

V létě roku 1944 došlo i na Jiřího a Josefa. "Nejhorší bylo, když vytáhl stříkačku," popsal Jiří. Ucítil lehké bodnutí a pak se začal propadat do temnoty. Několik dní o sobě téměř nevěděl, ztratil ponětí o čase, hučelo mu v hlavě a těžce dýchal. Z odstupem času usoudil, že ho Mengele zřejmě infikoval malárií.

Oba chlapci experiment na rozdíl od jiných dvojčat přežili. Štěstí se jich drželo i nadále. Psychopatický lékař jim vstřikoval do očí jakousi pálivou tekutinu ve snaze změnit barvu duhovky na modrou. Bratři Fišerovi jako zázrakem neoslepli.

Přestože Mengeleho dvojčata dostávala lepší stravu než ostatní vězni v táboře, Jiří s Josefem nepohrdli ani slupkami od brambor. V táboře panoval ukrutný hlad. Jednoho večera vězni vyrazili vrata od skladu přezdívaného Kanada, kde nacisté ukrývali zásoby jídla zabavené lidem z transportů. Jiří s Josefem tam ze zvědavosti vběhli také a málem přišli o život.

Přežila jsem pokusy doktora Smrt v Osvětimi: Nejhorší byly vystavené páry očí
Magazín

Přežila jsem pokusy doktora Smrt v Osvětimi: Nejhorší byly vystavené páry očí

"Němci začali hned střílet, kulky nám lítaly nad hlavou. Byly to salvy, ale my jsme měli štěstí, že jsme byli malí, ti vyšší nad námi padali k zemi jako mouchy," vyprávěl Jiří Fišer v rozhovoru pro Šumperský deník.

Chlapcům se podařilo ve skladu ukořistit balíček, který považovali za čokoládu. Ke svému zklamání vzápětí zjistili, že šlo o cigarety. "Ale i tak jsme toho využili. Chodili jsme mezi vězni a s těmi, co to přežili, jsme za cigarety směňovali čokoládu a chleba," vzpomínal Jiří.

Bratři Fišerovi se dočkali osvobození, jejich rodiče a starší sestra Věra už však naživu nebyli. Chlapců se ujak strýc, kterému se podařilo z transportu uprchnout. "Popravdě, už nikdy jsme se neměli tak dobře, jako před válkou," přiznal pamětník, jehož příběh zpracoval publicista Pavel Baroch v knize nazvané Mengeleho dvojče A-782.

Tagy Auschwitz dvojčata Jiří Fišer (politik) Josef Fišer Kanada