Všestranný umělec se narodil 6. července 1966 v Litoměřicích. Z rodného města odešel do Prahy, kde studoval Gymnázium Na Zatlance. Následně absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. S titulem JUDr. se ale nespokojil.

Toužil totiž po umělecké dráze, a tak se přihlásil na DAMU. Tam se probojoval až na počtvrté, a nakonec studium vzdal. Nebylo potřeba. Stal se totiž členem hereckého ansáblu divadla Sklep, Na Jezerce a Divadla Na zábradlí.

Vinnetou žije!

Největším hercovým hrdinou byl vždy indiánský náčelník Vinnetou. Macháček prý dlouho věřil, že skutečně žije. Když působil jako moderátor a mystifikátor na Rádiu Mama, zvolil si právě přezdívku Dr. Vinnetou. Jeho příjemný hlas zněl poté i na rádiu Limonádový Joe.

Idiot a Samotář

Poprvé diváci vysokého tmavovlasého herce zaznamenali ve filmu Návrat idiota režiséra Saši Gedeona. Ztvárnil tam postavu Roberta, který sice nebyl hlavním hrdinou, ale rozhodně nezůstal bez povšimnutí. Největší úspěch přišel v roce 2000, kdy mu nabídl režisér David Ondříček roli Jakuba.

Příběh sedmi mladých lidí na konci devadesátek se stal kultovním českým snímkem. Kdo neviděl Samotáře, jakoby nebyl. Macháček se vžil do role zhuleného týpka natolik, že si ze slavnostního ceremoniálu odnesl sošku Českého lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Se skvělými filmovými rolemi jako by se roztrhl najednou pytel. Přišel snímek Horem pádem, Medvídek, Ženy v pokušení i Muži v naději. Herec ukázal, že umí diváky nejen rozesmát, ale i rozplakat. Ve filmu Toman ujistil své fanoušky, že umí bravurně zahrát i vážnější role.

Co Čech to muzikant

Kromě herectví se Macháček věnuje i hudbě. Jeho kapela MIG 21 nechybí na žádném větším hudebním festivalu. Herec tam působí nejen jako zpěvák a frontman, ale i textař. Jeho hity zná každý, protože slova písní kapely jsou vtipná a dobře zapamatovatelná.

V manželství nevěří 

Soukromí si pečlivě střeží a nerad dává rozhovory. Od roku 2000 je jeho partnerkou o dvanáct let mladší umělkyně Kristina Dufková. Poznali se v Písku, kde studovala režii filmové animace, a Jiří tam měl zrovna zájezdové představení s divadlem. Potkali se tam v baru a padli si do oka.

Prstýnku se ale Kristýna po mnohaletém vztahu nedočkala a ani nedočká. Herec už totiž v minulosti ženatý byl a rozvod mu dal velkou životní lekci. V instituci manželství už nevěří a jeho partnerce to údajně nevadí. Mají spolu dvě děti. Pohlednou dceru Bertu a mladšího syna Antonína.

„Jirka je rozvedený, po jedné zkušenosti už se nechce znovu ženit, nevěří v instituci manželství,“ vysvětlila iDnes.cz jeho dlouholetá partnerka Kristina, která jeho názor respektuje.

Zdroje: www.extra.cz, https://cs.wikipedia.org, www.csfd.cz