Jiří Procházka se narodil 7. listopadu 1963. Když mu bylo 13 let, vybral si ho režisér Oldřich Lipský do rodinné komedie Ať žijí duchové!, v níž Procházka ztvárnil roli Dlouhého Janka. A právě tou se i nejvíce proslavil. Další pracovní nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Během svého dospívání se nakonec objevil v několika dalších rolích. Herectví chtěl i studovat. I přes úspěchy v mládí, jako například v televizních filmech Kondor létá vysoko nebo Oheň ve dřevě, ho ale nakonec nevzali na konzervatoř. Procházka měl sice skvělé výsledky v písemných testech, avšak talentové zkoušky nedopadly podle jeho představ​​.

Zaměření na elektrotechniku a kadeřnictví

Po neúspěšném pokusu o studium na konzervatoři začal Procházka studovat průmyslovou elektrotechnickou školu. K tomu hrál závodně fotbal a v jednu chvíli to dokonce vypadalo, že se mu bude věnovat na profesionální úrovni. Hrál totiž za Spartu, nakonec ale ani tato dráha nedopadla podle jeho představ.

Posléze přerušil studium na průmyslové škole a vyučil se dámským kadeřníkem. Této profesi se ale dlouho nevěnoval a dodnes ji bere spíše jako koníček, stříhá známé, příbuzné a pár zarytých dlouholetých zákaznic​​.

Hudební kariéra a současný život

Jiří Procházka po vojně spolupracoval se skupinou Krajánci, která se po roce 1989 přejmenovala na Taxmeni. Později založil vlastní kapelu a začal se věnovat zvukařině. V současné době působí ve skupině Repete, kde zpívá písně z filmu Ať žijí duchové! a stará se o ozvučení na různých akcích a koncertech. Co se týče jeho soukromého života, Procházka zůstal svobodný a bezdětný, většinu volného času věnuje své dvanáctileté fence Amy​​​​.

Honorář a rodinný příspěvek

Za natáčení filmu Ať žijí duchové! Procházka obdržel 6 500 Kčs, což byly na tehdejší dobu nemalé peníze. Plánoval je přidat do rodinného rozpočtu na nákup automatické pračky, aby ulevil své matce, která se v té době starala o jeho novorozenou sestřičku.

Příhody z natáčení Ať žijí duchové!

Herec dodnes vzpomíná na natáčení filmu s láskou, přestože pro něj bylo někdy náročné. Například, když byl nucen přerušit natáčení kvůli kousnutí infikovaným klíštětem, musel být na dva týdny zastoupen náhradníkem. Také měl dubléra pro rvačku v propadlišti.

V 70. a 80. letech minulého století se na poli českého filmu zrodilo hned několik dětských herců, u kterých si všichni mysleli, že před sebou mají zářivou kariéru. Celá řada z nich si své sny ale nesplnila. Kromě Jiřího Procházky se žádných velkých úspěchů nedočkala ani například Žaneta Fuschová, představitelka Lucie z filmu Lucie, postrach ulice. Ani ona nebyla přijata na konzervatoř, a proto se nakonec rozhodla pro zcela jinou kariéru.

Zdroje: csfd.cz, kinotip2.cz, blesk.cz