Ambiciozní maminka

3. května 1931 se narodila v Praze jedna z nejtalentovanějších českých hereček. Maminka Marie pracovala jako služebná, a tatínek František byl truhlářem.

Právě maminka této české umělkyně udělala maximum proto, aby její dcera měla lepší život než ona. Sama hrála ochotnické divadlo a měla velkou lásku k tomuto umění.

Přihlásila svou milovanou dcerku do baletu, dramatického kroužku a zapsala ji do komparzního rejstříku. Na jeviště se dostala už jako dítě díky libeňským ochotníkům.

První dětskou filmovou roli dostala v němém filmu Pižla a Žižla na cestách 1937). Zahlédnout ji můžete i v prvorepublikové veselohře Madla zpívá v Evropě (1940).

Učitelka na základní škole

Tato dáma se zkoušela několikrát dostat na DAMU, ale marně. Nebylo to, protože by jí snad chyběl talent, ale šlo o politické znevýhodnění kvůli názorům a aktivitám jejího tatínka.

Po maturitě v roce 1949 nastoupila herečka jako učitelka na základní škole v Ostravě. Tam vydržela tři roky a poté se na potřetí dostala na DAMU, kterou úspěšně vystudovala. 

Divadelní kariéra

Její dráha divadelní herečky započala po boku Jana Wericha v Divadle ABC. Následovalo angažmá v Městských divadlech pražských, poté spolupráce s Divadlem Na Vinohradech, nebo Divadlem Na Jezerce. 

Česká televize

Současně spolupracovala s Českou televizí, kde si získala diváky účinkováním v oblíbeném pořadu Televarieté s Vladimírem Dvořákem. Tento pořad se točil v letech 1956–1999.

Filmová hvězda

K filmům, které jí pozdvihly do hvězdného nebe patřilo Ucho (1969), Dáma na kolejích (1966), nebo Světáci (1969). Často byla obsazována do rolí pohádkových postav.

Herečka propůjčila svůj hlas také animovaným postavičkám, jako je Malá čarodejnice, Rákosníček, nebo Křemílek a Vochomůrka. Stala se tak ikonou dětských večerníčků.

Český lev

Populární umělkyně získala mnohá ocenění včetně Českého lva za film Nesmrtelná teta (1993), kde ztvárnila hlavní roli. Obhájila desetkrát cenu TýTý za kategorii herečky.

V roce 2013 jí byla udělena Medaile Za zásluhy a v roce 2021 Řád Bílého lva. Nyní už musí být všem jasné, že se nejedná o nikoho jiného než o všemi milovanou Jiřinu Bohdalovou.

Zdroj|: https://cs.wikipedia.org, https://ct24.ceskatelevize.cz