Tato dáma českého filmu vstoupila na svět 3. května 1931 v Praze. Její otec, který byl v roce 1954 uvězněn za údajnou velezradu, měl na její život značný vliv. K herectví ji ale přivedla maminka Marie. Ta sice pracovala jako služebná, ale ve svém volném čase se věnovala ochotnickému divadlu a tím pádem výrazně přispěla k dceřině lásce k divadelnímu umění. Ta se pak ještě jako sedmiletá holčička poprvé objevila před kamerou ve filmu Pižla a Žižla hledají práci. Následně se během dospívání objevila i v několika dalších rolích.

Cesta za vzděláním

Po absolvování dívčího gymnázia v roce 1949 získala tehdy osmnáctiletá mladá dáma učitelské místo v Ostravě. Zároveň se ale věnovala své první lásce – divadlu a filmu. Není proto divu, že se rozhodla herectví studovat. I přes velké nadání a talent se však potýkala s problémy.

Boj s osudem

Po několika neúspěšných pokusech byla konečně přijata na DAMU. Během studia prožila rodinnou tragédii – otcovo uvěznění. Tento moment se stal zlomovým bodem v jejím životě. Nutil ji čelit nejen nepřízni osudu, ale také rodinným výzvám. Přesto vzdělání dokončila a začala hrát v Divadle ABC po boku Jana Wericha, jedné z legend českého divadla. Právě kvůli němu herečku kontaktovala tehdejší Státní bezpečnost, která po ní chtěla, aby na Wericha donášela. To ale vycházející hvězda odmítla.

Divadelní úspěchy a televizní sláva

V letech 1967–2004 excelovala v Divadle na Vinohradech. Její herecká cesta ji zavedla i do České televize, kde vynikala v zábavných pořadech a večerníčcích. I proto je dnes známá také jako vypravěčka pohádek a výrazná televizní osobnost. Její práce v televizních pořadech jako Televarieté a výkony ve večerníčcích, jako jsou Pohádky z mechu a kapradí a Rákosníček, ji učinily oblíbenou nejen u dětí, ale i dospělých.

Řada ocenění

Herečka se stala ikonou českého filmu díky rolím v Uchu (1969), Dámě na kolejích (1966) a dalších. V roce 1995 ztvárnila hlavní roli ve filmu Fany. Právě její výkon v tomto snímku spousta diváků označuje za hereččin vůbec nejlepší.

Získala dvě ocenění Českého lva a několikrát diváckou cenu TýTý. Během své kariéry prokázala svůj mimořádný talent a také ukázala, že je schopna brilantně zahrát zkrátka jakoukoliv roli.

Osobní život

Osobní život herečky byl stejně pestrý jako její kariéra. Vdala se dvakrát, má dceru Simonu Stašovou, rovněž úspěšnou herečku, a dva vnuky. V roce 2023 po lékařském doporučení ukončila svou divadelní kariéru.

Už víte, o koho se jedná? V tuto chvíli už asi nikdo nepochybuje, že jde o výjimečnou českou herečku Jiřinu Bohdalovou.

Režisér Zdeněk Zelenka o ní prohlásil: „Je výjimečná ve všem.“ Jiřina Bohdalová se zapsala do srdcí diváků jako nezapomenutelná herečka, která svým talentem obohatila českou kulturu. Její odkaz bude žít dál v jejích filmech, televizních vystoupeních a divadelních rolích, které si získaly srdce diváků po celém Česku a také na Slovensku.

Zdroje: ČSFD.cz, wikipedia.org, novinky.cz