Herečka se narodila se narodila 25. května v Hradci Králové. Její maminka vedla místní hostinec a tatínek byl stavební dělník. Po jeho smrti se vydala sama na zkušenou do Prahy.

Jejím bratr byl také herec. Právě on inspiroval svou sestru k tomu, stát se herečkou. Později se stal dokonce šéfem činohry Národního divadla.

Tato herečka vystudovala stejně jako její bratr nejdřív Státní konzervatoř, a následně DAMU. Angažmá získala poté v Divadle na Vinohradech, kde působila dlouhých čtyřicet let.

Žena za pultem

Málokdo ví, že hlavní roli v připravovaném seriálu měla dostat výborná česká herečka a držitelka cen Thálie, Jana Hlaváčová.

Populární rodinný Československý seriál natočil režisér Jaroslav Dudek v sedmdesátých letech. Scénář se zrodil v rukách geniálního Jaroslava Dietla.

Právě uznávaný scénárista napsal roli přímo pro Janu Hlaváčovou, ale přišel jasný rozkaz shora, a tak byla rázem Hlaváčová kvůli svým politickým názorům ze hry.

Nově vybraná představitelka ženy za pultem byla již politicky aktivní a hlásila se hrdě k režimu. To mělo velmi příznivý vliv na její kariéru. Právě proto získala roli Anny nakonec ona, a ne Hlaváčová.

Za ztvárnění prodavačky získala ocenění Zlatého krokodýla a Zlatého květu. Za svůj život získala ještě mnoho dalších ocenění.

Naštvaný scénárista

„Můj manžel si vysnil do role maminky se dvěma dětmi, která pracuje v lahůdkách, Janu Hlaváčovou. Psal to pro ni. Z nejvyšších míst ale přišlo nařízení, že ji musí hrát ona. Byla sice skvělá herečka, ale pro tu postavu se nehodila. Nedalo se nic dělat…“ prozradila v knize Žena za pultem vdova po scenáristovi Magdalena Dietlová.

Dietl se údajně tehdy hodně zlobil. „Vzpomínám si, že byl děsně naštvaný. Do toho scénáře se zamiloval a psal ho opravdu s velkým nadšením,“ zavzpomínala Magdalena Dietlová.

Jana Hlaváčová si tehdy zavřela dveře tím, že odmítla společně se svým manželem Luďkem Munzarem podepsat antichartu. Přeobsazen byl ale tenkrát i Josef Abrahám, který byl vybrán pro roli Karla.

Oblíbený herec se ale vůbec typově k nové představitelce Anny vůbec nehodil, proto byla role také přeobsazena. Nakonec byl vybrán pro tuto roli Petr Haničinec.

Stoupající hvězda

Herečka ztvárnila mnoho rolí, ale ta pravá sláva přišla až když vdechla život prodavačce Anně. Zdá se však, že možná více než herectvím se tato dáma proslavila svou politickou aktivitou.

Stala se členkou mnoha komunistických odborů a svazů. Během 70. a 80. let byla hrdou členkou ÚV KSČ, a stala se předsedkyní Svazu českých dramatických umělců, kde působila až do jeho zrušení. Po sametové revoluci zůstala političkou Komunistické strany Čech a Moravy.

Získala za svůj život mnohá ocenění, a to za hereckou i politickou činnost.

Pokud jste poznali herečku Jiřinu Švorcovou, máte skvělý filmový přehled. Herečka zemřela neočekávaně po dlouhé nemoci 8. srpna 2011 v Praze. Dožila se osmdesáti tří let.

Zdroj: www.idnes.cz, www.blesk.cz, www.blesk.cz,