Na tuto otázku se pokusila odpovědět grafická designérka Becca Segovia, která se zabývá počítačovou rekonstrukcí tváří významných historických osobností. „I přesto, že život Jany z Arku je známý do nejmenších podrobností, její vzhled byl dlouho tajemstvím. Neexistuje totiž žádný její dobový portrét,” říká autorka.

Nápovědou mohla být pouze drobná ilustrace na okraji francouzských parlamentních poznámek Clémenta de Fauquembergua. Ten však hrdinku nikdy na vlastní oči nespatřil. „Pak je tu také hlava sochy z 15. století, umístěná v kostele svatého Maurice v Orleans. Na základě toho, že má žena helmu se historici domnívají, že umělec si jako model vybral samotnou Johanku.”

Podoba Johanky z Arku

Existuje však řada popisů vzhledu zuřivé válečnice. Byla prý asi 157 cm vysoká a velmi svalnatá. Měla opálenou pokožku a tmavé vlasy střižené nakrátko s ofinou, jež připomínaly tehdejší mužské účesy ve stylu mikáda. 

Zdroj: Youtube

Jejich odstínem jsou si odborníci jisti. V roce 1844 byl totiž objevený dopis, který panna Jana napsala v roce 1429. Uvnitř voskové pečeti byl vtlačený vlas, jenž zaručoval, že list nikdo nezfalšoval.

Královský komorník a rytíř Perceval de Boulainvilliers o bojovnici napsal, že „v rozhovoru projevuje úžasný zdravý rozum.” Měla mít velké a daleko do sebe posazené vážné oči, ale veselý výraz v obličej. „Libuje si v krásných koních a velmi obdivuje ozbrojené a vznešené muže. Její pracovní morálka je překvapivá,” divil se. V plné zbroji prý fungovala šest dní a šest nocí.

Francouzská válečnice

I poté, co si brnění svlékla, nosila mužský oděv složený ze spodních legín, košile, vysokých bot a kabátu sahajícího až ke kolenům. Ozbrojená byla mečem a kopím. Jako voják se však podle de Boulainvillierse nechovala. „Prolévá mnoho slz, málo jí a ještě méně si dopřává vína,” napsal. 

Zdroj: Youtube

Všechny tyto dochované popisy se Becca Segovia snažila do své rekonstrukce zakomponovat. Vytvořila tak dvě podoby Johanky z Arku. Jednu ve zbroji, stojící uprostřed válečné vřavy a druhou moderní, nalíčenou podle dnešních trendů.

Zdroje: www.jeanne-darc.info, www.royaltynowstudios.com, www.catholicnewsagency.com