Byl John Titor podvodník, nebo muž, který se skutečně dostal do budoucnosti? I o tom hovoří toto video:

Zdroj: Youtube

Začalo to technikou, skončilo zajímavými „vědomostmi“

V roce 2000 se Titor objevil na málo známém internetovém fóru a tvrdil, že pochází z budoucnosti a vydal se zpět, aby získal počítačový systém IBM 5100 z roku 1975. Nešlo však o obyčejnou misi - Titorovým cílem bylo odladit počítačové programy a využít jedinečnou funkci, kterou IBM diskrétně schovala.

Zdálo se, že Titorova důvěryhodnost získala na síle, když komunikoval s uživateli a odhalil svůj život v dystopickém roce 2036 poznamenaném občanskou válkou a omezeným jaderným konfliktem. Varoval před katastrofálními prezidentskými volbami v USA, vypuknutím nemoci šílených krav a hrozící jadernou válkou s Ruskem. 

Skutečný, nebo prohnaný šarlatán?

Jak se Titorova sága během čtyř měsíců a 570 internetových příspěvků rozvíjela, konspirační teoretici a věřící se množili jako o život. Jeho příběh vedl k vytvoření webových stránek, knih, filmu, dokonce divadelní hry a k vyšetřování soukromými osobami a televizním pořadům.

Byl však skutečný, nebo jen zkušený šarlatán? Někteří pochybovali o Titorově pravosti a poukazovali na to, že používá fráze, které podivně připomínají informace dostupné na internetu. Lidé z Titorova okolí však tvrdí, že jeho tvrzení byla přinejmenším děsivě věrohodná.

Zatímco Titorovy předpovědi většinou nevyšly, oddaný kádr stoupenců naznačuje, že samotný akt jeho cestování v čase mohl vytvořit alternativní časové linie, což jeho předpovědi zkreslilo. Odborníci zůstávají rozděleni - někteří zastávají názor, že Titorovo vyprávění vytvořilo novou šablonu pro online konspirační teorie, zatímco jiní v jeho příběhu nacházejí záblesk možnosti.

Kdo je Titor? Nebo kdo by mohl být

Mezi možnými viníky, či lépe řečeno adepty na Titora, je i Morey Haber, technický ředitel společnosti zabývající se ochranou identity, který vehementně popíral, že by byl Titor, a tvrdil, že mu tuto pochybnou identitu vnutil internet. Mezi dalšími jmény, která se objevují v konspirační polévce, jsou Lawrence Haber, floridský právník v oblasti zábavy, a Joel Kostuch, profesionál v oblasti mediální produkce s vazbami na tým IBM 5100.

Přesuneme-li se rychle do dnešních dnů, Titorův odkaz přetrvává a vybízí nás k zamyšlení nad hranicí mezi science fiction a realitou. Ať už byl Titor podvodník, nebo předzvěst časových anomálií, jedno je jisté - zanechal nesmazatelnou stopu v kolektivním vědomí a připomíná nám, že hranice času a pravdy nejsou zdaleka ustálené.

Byl tedy John Titor skutečným cestovatelem v čase, nebo mistrovským vypravěčem, který si pohrával s nitkami času a lidské důvěřivosti? Verdikt nám možná bude navždy unikat, ale Titorův odkaz zůstává nepřekonatelnou záhadou, která dokazuje, že některé příběhy prostě nemají odpovědi.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/John_Titor, www.documentaries.org, spectrum.ieee.org, www.infinityexplorers.com