Láskou k lásce

Od malička milovala přírodu, zvířata a hlavně koně. Chtěla se o ně starat, pečovat, léčit je a stát se veterinářkou. Jako čtrnáctiletou si ji ve školních lavicích vyhlédnul režisér Karel Kachyňa do role dívčiny Lenky v lyrickém filmu, v němž se jediným jejím kamarádem stane ani bičem nezkrotitelný kůň.

Možná to bylo díky spříznění duší školačky a zvířecího herce, že se své do své role vžila a zhostila se jí jako profesionální herečka. O necelé dva roky později proto dostala nabídku účinkovat jako záskok za herečku s mateřskými povinnostmi na scéně Divadla na Vinohradech.

Tam ji herectví pohltilo a rozhodla se pro studia na DAMU. Ta dokončila v roce 1969 a následně získala angažmá v Realistickém divadle v Praze, od roku 1993 hrála v Divadle Na zábradlí. Kromě divadelních rolí ji známe také z televizních filmů a inscenací. Dříve, než prozradíme její jméno, dáme si „princeznovské“ nápovědy.

Vílu kořenářku ztvárnila v pohádce A nebojíš se, princezno? V pohádce o třech princeznách, jak spaly na hrášku, a nerozhodném princi, byla princezničkou Marcelou. Řeč jako královská dcera ztratila v pohádce o Honzovi, který se nestal králem. Hrál ho náš známý zpěvák.

Její neznámější rolí princezny je jedna z královských sester, která na louce poztrácela perly a v jezeře utopila prsten. Pro svého starého krále si ji má vysloužit sluha Jiřík, který ochutnal podivnou rybu a rozuměl řeči zvířat.

Útěk ke koním

Ztvárnila mnoho rolí a v posledních letech dávala před kamerami přednost divadelní oponě. Údajně se v hereckém světě nikdy necítila úplně doma, a když v 90. letech získala spolu se svými dvěma bratry v restituci miliónový majetek, stáhla se do ústraní a na herecké kostýmy zapomněla.

Koupila si ranč, kde se věnuje farmaření a své velké lásce – koním. Je šťastná a spokojená. Radost jí dělají také její tři děti a vnoučata, se kterými si užívá přírodu a život na venkově. Z prvního vztahu s hercem Jiřím Novotným má dceru Tamaru, s druhým Zdeňkem Žákem dceru Julii a syna Václava.

Pozornosti médií se vyhýbá, na veřejnosti se neobjevuje. Údajně proto, jak některé zlé jazyky tvrdí, že nenese dobře stárnutí. A chce ve filmových vzpomínkách zůstat pohádkovou princeznou. Cenu Františka Filipovského, která ji byla udělená za celoživotní dabing před třemi lety za ni přebrali vnuci. Poznali jste krásnou Zlatovlásku?

Zdroje: www.extra.cz, www.blesk.cz, cnn.iprima.cz