Dětský sen

Na rozdíl od mnoha jiných dětských filmových hvězdiček Jorga Kotrbová (*26. 4. 1947) od malička o tom, že se stane herečkou, nesnila. Milovala přírodu a zvířata a chtěla být veterinářkou. Nakonec to byla láska ke koním, která ji zavedla na dráhu herečky. I díky ní si ji totiž jako čtrnáctiletou školačku vybral režisér Karel Kachyňa do hlavní role Lenky, dívky, která v lyrickém filmu Trápení nemá kamarády a spřátelí se s divokým koněm. Role se zhostila naprosto skvěle a probudil se v ní skrytý herecký talent.

Ve filmu Trápení, který získal několik mezinárodních ocenění, zazářila Jorga tak jasně, že ji o dva roky později oslovilo vedení pražského vinohradského divadla a nabídlo jí záskok za těhotnou členku souboru. Divadlo ji natolik pohltilo, že se rozhodla herectví vystudovat.

Životní odbočka

DAMU paní Jorga dokončila v roce 1969. Angažmá získala v Realistickém divadle v Praze, od roku 1993 hrála v Divadle Na zábradlí. Kromě těch divadelních ztvárnila několik rolí v televizních adaptacích a inscenacích, zahrála si ve filmech. Nezapomenutelná zůstane nejen jako krásná a hodná Zlatovláska ze stejnojmenné pohádky, ale i jako princezna v pohádce Honza málem králem nebo Jak princezny spaly na hrášku. Působila v rozhlase a její hlas známe z mnoha dabingů.

Splněný sen

A jaký další osud potkal krásnou herečku? Přestože v pohádkách svého prince vždy našla, v osobním životě s muži takové štěstí neměla. Navzdory tomu je dnes ale neskutečně šťastná a spokojená. Po sametové revoluci spolu se svými dvěma bratry získala v restituci několik činžovních domů v Praze. Za milionový majetek si pak mohla koupit ranč nedaleko Liberce, kde se věnuje farmaření a koním. Žije tam i s rodinou její dcera Julie, kterou má se svým bývalým manželem hercem Zdeňkem Žákem. Ten je také otcem jejího syna Václava. Z předchozího partnerského vztahu s hercem Jiřím Novotným má dceru Tamaru, která je herečkou a žije v nedaleké vesnici. Dnes si paní Jorga užívá přírodu, venkov, zvířata, a především rodinu a vnoučata. Herectví považuje za uzavřenou kapitolu.

Zdroje: cnn.iprima.cz, www.csfd.cz, zeny.iprima.cz