Český herec, komik a divadelní ředitel se narodil 25. dubna 1942 v Horní Cerekvi a vyrostl v Kadani. Právě tam se i vyučil automechanikem, což je zaměstnání, které se hodí v jakékoli době.

Nicméně už dlouho v něm hořela láska k divadlu. Proto se od mládí věnoval ochotnickému divadlu. Bylo vidět, že má nepřehlédnutelný komediální talent. Jako samorost si začal vytřářet svůj osobitý herecký i komediální styl.

V letech 1965–1970 působil ve svém první angažmá v Kladivadle v Ústí nad Labem. Zásadním způsobem jeho život ovlinilo Divadlo Semafor, kde účinkoval po boku Jiřího Suchécho a Jitky Molavcové letech 1972–1990.

Svůj sen si splnil, když v roce 1990 stvořil vlastní divadlo. Byl ředitelem i hlavním protagonistou dnes populární Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Dodnes jezdí s divadlem zájezdy po celých Čechách.

Nejoblíbenější představení je S Pydlou v zádech, které hraje už mnoho let. Josef Dvořák ztvárnil mnoho nezapomenutelných filmových rolí a je považován za legendu české komiky a zábavy.

V soukromém životě ale tolik štěstí neměl. S první ženou Arnoštkou mu vydrželo manželství pouhé dva roky.

Druhé manželství se Zuzanou ale také nebylo šťastné. Ještě, když byl herec ženatý, zamiloval se do půvabné studentky Aleny, které nebylo ještě ani osmnáct let.

Komik i mladičká kráska do sebe byli zamilovaní až po uši. Plánovali už společnou budoucnost. Bohužel jim nebylo přáno a osud měl jiné plány.

Jednoho dne, když šla jeho milovaná Alenka na nákup, ji srazil neznámý nepozorný řidič. Stalo se to, když přejížděl z pravé strany na levou. Jeho láska podlehla vážným zraněním.

Dvořák se s touto tragédií nemohl dlouho srovnat. Svůj smutek nemohl ovládnout, a tak začal hledat únik od kruté reality v alkoholu.

Tehdy o něj měla jeho rodina a přátelé opravdu velký strach. Naštěstí se mu rozhodla v této těžké době pomoci jeho exmanželka Zuzana, a pomohla mu postavit se zase na nohy.

Těžké období je zase spojilo dohromady. Josef měl v Zuzaně svou velkou životní oporu, a po nějaké době se podruhé vzali. Vydrželi spolu tři roky.

V roce 1985 se podruhé a navždy spolu rozvedli. Přes to, že herec toužil po lásce, rozhodl se dát si od vztahů pauzu, a věnovat se sám sobě.

V devadesátých letech se konečně na známého komika usmálo štěstí. Potkal totiž okouzlující Jarmilu, kterou si v roce 1991 vzal za ženu.

Jeho vyvolená za sebou měla také zajímavý životní příběh. Narodila se totiž své mamince v berlínské věznici, kde si odpykávala osmiletý trest za velezdradu.

Když byla Jarmilka malá přestěhovala se s rodiči do Prahy. Vyrostla v půvabnou a talentovanou mladou ženu a začala pracovat jako produkční.

Podílela se dokonce na náročných přípravách Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Hercova manželka je pro něj nejen životní láskou, ale také partnerkou v jeho divadelní společnosti. Stará se o její chod a pomáhá s produkcí zájezdů a vystoupení.

Herec má dohromady tři dcery. Se svými exmanželkami se běžně vídá. Jarmilka dokonce začala organizovat společná rodinná setkání na jejich chalupě.

K tomu se jednou herec svěřil Frekvenci 1. „Dokázala pro některé neuvěřitelnou věc – dala dohromady všechny mé exmanželky a děti. To celé společenství jezdí čas od času k nám na chalupu. Oni mě ale vůbec nepotřebují. Oni si vystačí sami,“ sdělil Frekvenci 1 herec.

Zdroje: www.onlyu.cz, www.blesk.cz