www.novinky.cz, www.foxnews.com, en.wikipedia.org/wiki/Fritzl_case

Josef Fritzl byl odsouzen za těžké zneužívání své dcery. Již od jejích 18 let ji držel ve sklepě, a to po dobu neskutečných 24 let. Za tu dobu ji nadělal sedm dětí. Tyto události se staly v městečku Amstetten v Rakousku a vyvolaly celosvětově velký rozruch.

Případ, který otřásl světem

Jeho dcera Elizabeth byla unesena v roce 1984 a uvězněna ve sklepě rodinného domu, stejně jako postupně všechny její děti. Otec ji však zneužíval už od jejích 11 let.

Jen jedno z dětí bylo vyhozeno Fritzlem na světlo světa, zatímco ostatní byly udržovány v izolaci a nikdy neviděly denní světlo. Protože však právě to dítě, které bylo ze sklepa vyhozeno, v roce 2008 těžce onemocnělo, bylo hospitalizováno. A právě tato náhoda pak vedla k odhalení celého případu týrání Elizabeth, která žila 24 let na 55 metrech čtverečních se všemi svými dětmi.

Fritzl byl zatčen a odsouzen na doživotí v roce 2009 za těžké zneužívání, vraždu v nedokončeném případě a další zločiny. Jeho nelidský případ vyvolal mezinárodní šok a byl považován za jednu z nejhorších tragédií v Evropě v posledních desetiletích.

Duševně chorý jedinec bude brzy propuštěn

Josef Fritzl byl držen v ústavu pro duševně narušené pachatele, než byl před rokem a něco umístěn v normální věznici. Již příští rok tak může požádat o předčasné ukončení trestu. Je možné, že vzhledem k tomu, že je mu už 87 let, mu bude zbytek trestu odpuštěn?

Pro hrůznost jeho činu by zřejmě ukončení trestu vzbudilo rozporuplné emoce.

Na druhou stranu celý případ je skutečně zrůdný – muž tehdy svou dceru omámil a donutil napsat dopis, že odchází k náboženské sektě.

Na video o tomto případu, které má přes 8 milionů zhlédnutí, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Vrze příběhu se poté liší. Některé prameny hovoří o šesti, jiné o sedmi dětech. Zatímco v jedněch Fritzl poslal ze sklepa ven jen jedno dítě, v jiné verzi to byly tři z dětí, které Elizabeth sama porodila ve sklepě. Podle nejúděsnější verze, jíž popsaly novinky.cz, sám Josef své tři děti položil na prahu svého domu s dopisem, aby se o ně on s jeho zákonitou manželkou postarali.

Náhodné odhalení

Jak jsme výše zmínili, jedno z dětí bylo těžce nemocné, druhé dokonce zemřelo, což byl i důvod proto, že byl Fritzl později odsouzen za zabití. Svému dítěti a dítěti své dcery totiž neposkytl základní pomoc.

Přitom ostatní jeho děti dostal i s jeho ženou do péče… Jen díky náhodnému onemocnění jednoho z dětí, které si vyžádalo hospitalizaci, byl jeho děsivý čin odhalen a Fritzl byl v roce 2009 odsouzen hned z šesti trestných činů, a to na doživotí. Zvláštní je, že po tom, čeho se dopustil, vězení přežil.

O tři roky později se s ním jeho žena rozvedla.

Fritzl si změnil příjmení a nyní čeká, zdali mu bude zbytek trestu coby starci odpouštěn. Také jeho dcera a matka jeho dětí, Elizabeth, žije v Německu pod novým jménem. Nese si však celoživotní následky a posttraumatickou stresovou poruchu.