Příběh Krále Šumavy: Věznili ho, zastřelili mu bratra a on převáděl dál

Josef Hasil

Josef Hasil

Foto: reprofoto ČT

StB ho označila za nepolapitelného. Převaděč Josef Hasil přezdívaný jako Král Šumavy měl totiž geniální sluch a se svým malým vzrůstem dokázal být nenápadný. Přestože mu pohraniční stráž zastřelila bratra, nikdy nepřestával pomáhat lidem utéci z totalitního Československa. Na jeho cestě ho vždy provázel Bůh. Hasil zemřel 15. listopadu 2019.

Byl to bezesporu hrdina. Josef Hasil přezdívaný Král Šumavy byl převaděčem a pomáhal tak lidem utéct z totalitního Československa. Odsouzen za to byl na devět let. V mosteckých dolech strávil rok a posléze uprchl. Stal se agentem chodcem. Říkalo se o něm, že byl velmi laskavý a měl vynikající sluch. To se mu mnohokrát v životě vyplatilo.

„Já měl tu výhodu, že jsem slyšel opravdu velmi dobře, to bylo moje štěstí při tom převádění. Já slyšel, jenom se něco malounko šustlo. Hned jsem věděl, kde je hlídka, a obešel jsem ji,“ řekl podle Deníku N. Mnoho československých uprchlíků mu vděčí za záchranu, jelikož jim za komunismu hrozila perzekuce.

Kromě perfektního sluchu mu pomáhala také malá výška. Měřil jen 162 centimetrů, takže nebyl příliš vidět. Kvůli svým aktivitám byl Josef Hasil pronásledován i vyslýchán. Pohraniční stráž mu jednou při převádění zastřelila bratra a následně věznila jeho rodinu i známé. Hasil ale nikdy nepřestal věřit, že dělá správnou věc a nikdy nepřestal věřit v Boha.

Pracoval pro americkou výzvědnou službu a do Bavorska lidi převáděl do roku 1953. Po vzniku železné opony odjel pracovat do Spojených států, kde pobýval až do své smrti. I když žil jako spokojený důchodce, přeci jen mu v Chicagu něco chybělo.

„Šumavu jsem měl hrozně rád. Na tu nemůžu zapomenout. Tak strašně rád bych ji ještě jednou viděl, ale už to nejde, už bych nezvládl tu cestu. Naposledy jsem byl v Čechách v roce 1993,“ prozradil v rozhovoru pro Lidové noviny.

Není divu, že mu Šumava chyběla. Narodil se tam jako sedmé z osmi dětí. Všichni se o sebe vzájemně staraly, možná proto pro něj bylo později samozřejmé pomáhat. Otec jejich matku nechal, když bylo Josefovi pět let. Musely se pořádně otáčet, aby se uživily. Samotná maminka na to nestačila. Skromné poměry z něj udělaly skromného člověka, který by se pro ostatní rozkrájel.

Podle Josefa Hasila byl natočen film Král Šumavy, který vypráví o jeho životě. Hlavní hrdina se jmenuje Kilián. Převáděl v oblasti Borová Lada a Kvilda, nedaleko Františkova. Po trase hrdiny se můžete podle turistických značek vydat i dnes. Trasy odpovídají, ale jinak je ve filmu spousta nesmyslů. Podle Hasila jsou chyby i v knížkách.

„Když vyšla ta poslední, mojí neteře v Čechách se ptali, jak dobře mě zná a jestli jsem byl opravdu takový děvkař, jak se píše, nebo jestli jsem byl sprostý k děvčatům. Já jsem ale tohle nikdy nedělal,“ dodal Hasil, který o své minulosti s ochotou vyprávěl až do konce svých dnů.

Akční letáky