Chrabrý český rytíř se ve zbroji a na koni postavil německým tankům. Jak dopadl?

Jarouš M Komořanský | 13. 9. 2021

Mnichovská dohoda je pro Čechy skoro stejně ožehavým tématem, jako pro Američany válka ve Vietnamu. Dodnes není tato rána zahojena, jelikož naše země, bezbranná proti přesila, musela oddat své pohraničí do rukou okupantům. To se nelíbilo nikomu, ale jen někteří se skutečně vzepřeli. I když někdy skutečně velmi nebezpečně, zato symbolicky.

Jedním z těchto lidí byl i „bláznivý český rytíř ve zbroji“, který se na koni postavil proti nacistickým tankům. Hrdina ze Šumavy žil v jiném století a v jeho podání ožil příběh důmyslného rytíře Don Quijota de la Manchi.

Rytíř moderní doby

Český národ po zabrání pohraničí nakonec kapituloval. Nejtěžší bylo smířit se s tím, že nás potenciální spojenci v boji proti Adolfu Hitlerovi nepodpoří. Naše připravená armáda byla nucena přepustit sofistikovaný obranný systém hranic silnějšímu nepříteli. A žádný odpor se tedy nakonec nekonal.

Josef Menčík, majitel zámku v Dobrši na Strakonicku, to ale cítil jinak. Byl naprosto očarován historií a miloval staré středověké časy, dnes bychom mu přezdívali „rytíř moderní doby“. Běžně jezdil krajem na koni a v rytířské zbroji. Vypadal jako blázen, ale v hlavě to měl právě úplně srovnané.

Sbíral starožitnosti a různé zvláštní předměty a chtěl vrátit svému zámku ztraceného rytířského ducha.

Němci oněměli překvapením

I když jej sousedé považovali za podivína, do kroniky místního života se zapsal neuvěřitelným gestem odvahy. Podařilo se mu zastavit nacistickou armádu. V sedle svého koně a v rytířské zbroji.

Jednoho dne se takto oděn nečekaně objevil v cestě nacistickým tankům, které postupně převzaly vládu nad československým pohraničím. Němci byli naprosto šokováni, dokonce až tak, že na chvíli tanky zastavili.

Český Spiderman: Tajemný Pérák byl postrachem nacistů a nadějí Čechů
Magazín

Český Spiderman: Tajemný Pérák byl postrachem nacistů a nadějí Čechů

Hranice na Bučině tak zažila něco nevídaného: Němci byli připraveni na vojenský odpor československých občanů či vojáků. Co ale nečekali, byl vyzbrojený rytíř na koni. Ten jim vzal doslova dech. Chvilku na něj nevěřícně hledali, a pak tanky pokračovaly dál, aniž by cokoli statečnému Menčíkovi udělaly. Fakt, že se tankům postavil jediný samozvaný hrdina, vzbudil zřejmě respekt i v nacistech.

Rytíř milující slanečky

Menčík byl stejně důsledný a podivuhodný (až podivný) i ve svém osobním životě. Kromě již zmíněné snahy navrátit zámku starého ducha byl stejně proslulý svými zvláštními jídelními zvyky. Vždy při odchodu z hostince spolkl celého slanečka, zapil jej rumem a zhluboka zařval.

Zámek v Dobrši koupil od bohatých Schwanzenbergů, kteří se jej po ničivém požáru zbavili. Mnoho podrobností o jeho životě není známo. Jen to, že o zámek po znárodnění v roce 1945 přišel.

Ale památný okamžik, v němž ukázal své skutečné rytířství, se nesmazatelně zapsal do naší historie.

Zdroje:

www.ctidoma.cz

www.kabinetkuriozit.eu

www.youtube.com

www.ctinamobilu.cz

Tagy Adolf Hitler Dobrš okres Strakonice rytíř Šumava Válka ve Vietnamu YouTube zámek