Pro Napoleona byla Josefína téměř osudovou kráskou a inspirací a jejich vztah připomínal jízdu na horské dráze. Jak ale skutečně tato žena vypadala? Objevují se totiž názory, že vůbec krásná nebyla. Dokonce se říká, že kvůli jednomu trapnému problému nikdy neotvírala ústa. I proto neustále vzbuzuje pozornost u moderních umělců.

Nová podoba Napoleonovy Josefíny

Nedávný počin vedený nadšeným vědcem si kladl za cíl oživit Josefíninu vizáž a sestavit mozaiku jejích obrazů namalovaných různými umělci. Jedinečný přístup porovnával různá vyobrazení a sliboval odhalit přesnější podobu ženy, která uchvátila Napoleonovo srdce. Když se portréty spojily, z umělecké tapiserie se vynořila její tvář. Podívejte se na ni, na rozdíl od všech ostatních totiž odhaluje zuby:

Zdroj: Youtube

Sbírka portrétů ukazuje Josefínu v době její vlády coby císařovny, tedy v období od prosince 1804 do ledna 1810. Umělci jako Andrea Appiani a Antoine-Jean Gros propůjčili svůj talent, aby zvěčnili její podobu před setkáním s Napoleonem. Příspěvek jiného, neznámého umělce dodal Josefíně nádech tajemství a ukázal její nadčasový půvab.

Portrét Jeana-Baptisty Isabeyho z roku 1808 a nádherná miniatura ze slonoviny, která byla připsána Ferdinandu Quagliovi v roce 1814, tedy v roce Josefínina úmrtí, nabídly zase odlišné pohledy na její vzhled. Nikde však není nic, coby poukazovalo na její špatné zuby – údajně důvod toho, proč nikdy neotvírala doširoka svá ústa. Snad jen to, že na všech vyobrazeních mívala ústa vždy zavřená…

Josefínina ústa pod drobnohledem

Přestože portrétů císařovny existuje nespočet, pozorovatele zaujme to, že na žádném skutečně nemá ani pootevřená ústa. Jednalo se o záměrnou volbu odrážející společenské normy té doby?

Historický záznam poukazuje na Josefíniny potíže se zuby. Dětství půvabná žena, jež zamotala hlavu Napoleonovi, prožila na Martiniku, kde jsou sladkosti velmi populární, a jako malá holčička hojně mlsala, proto jí prý zčernaly a zkazily se zuby. Výsledkem jsou pak zavřená ústa na celém uměleckém souboru jejích vyobrazení.

Kromě zubů byla velmi pohledná

Zatímco Josefínina ústa zůstala zahalena tajemstvím, obrazy odkryly její další výrazné rysy. Padající oční víčka zdůrazněná silným obočím zdobí tvář vyznačující se silnými lícními kostmi a rovným, jemně zploštělým profilem. Tmavě hnědé vlasy, často upravené do ofiny vpředu nebo sepnuté vzadu, dotvářejí císařovnin podmanivý obraz.

Do uměleckého poodhalení Josefíniny podoby vstoupili také sochaři se svou zálibou v realismu anebo literární popis jejího vzhledu. Jeden historik popsal jeho náhodné setkání s Josefínou v roce 1798 v Jardin des plantes. Popisuje ji jako drobnou, s křehkou postavou a oduševnělou tváří, která však ukazuje na nabyté zkušenosti. Historik tak naznačuje její půvab, který Napoleona okouzlil.

Ostatně, jak sám Napoleon zaznamenal, pro něj byla jeho žena Josefína „nejsvůdnějším a nejpůvabnějším stvořením,“ jaké kdy poznal. Díky novému videu si ji navíc umíme představit i se zuby odhalenými úsměvem.

Zdroje: artcontrarian.blogspot.com, www.napoleon.org, en.wikipedia.org, www.ogmagazine.org.au