Do Joshuovy střechy narazil meteorit a bulvární tisk poté informoval, že jej vesničan prodal za 1,8 milionu dolarů (tedy 44,5 milonu korun). Stal se z chudého rázem velmi bohatým a jedním z mediálně nejslavnějších mužů v Indonésii. Plachý Josua Hutagalung, čtyřiatřicetiletý muž z provincie Severní Sumatra, se však místo užívání si bohatství obává potencionálních zlodějů a zcela se straní před světem. Jak on sám říká, milionářem není.

"Bojím se, že mi unesou dítě, protože si myslí, že už jsem bohatý, a budou chtít výkupné," říká Joshua, který žije stejně jako dřív. Tvrdí, že kdyby měl skutečně peníze, najal by si na ochranu alespoň pět strážců. Jaký je jeho příběh?

Meteorit není cestou k bohatství, ale do pekla

Meteorit o velikosti velkého melounu prorazil plechovou stříšku Joshuova domu v pět hodin odpoledne prvního srpnového dne. Dopadl takovou silou, že se zapíchl asi šest centimetrů do země, která se jeho teplem ohřála. Joshua černý objekt natočil na telefon, nahrál na sociální sítě a...  To neměl dělat.

K jeho domu se ihned sjela média a nabídky na koupi meteoritu se jen hrnuly. O týden později Joshua kámen prodal Jaredovi Collinsovi, americkému zprostředkovateli pro kupce ve Spojených státech. Obchod proběhl a meteorit byl odeslán do USA. Tam byl katalogizován, označen za pravý a uveden na internetových stránkách Meteoritické společnosti. Oznámení prodejní ceny udělalo z Joshuy "okamžitého" milionáře. Ale bohužel jen podle médií.

Na video se podívejte zde, bohužel existuje jen v indonéském jazyce bahasa:

Zdroj: Youtube

Za kolik?

Ačkoli jsou meteority fascinujícím oknem do složení a historie vesmíru, jejich skutečná hodnota může značně kolísat. Odhad „Joshuova meteoritu“ byl proveden podle jiných meteoritů v téže oblasti, ve skutečnosti však byl zřejmě zakoupen za mnohem méně.

Josua původně řekl BBC, že ho prodal za něco málo přes 14 000 dolarů a zprostředkovatel Collins skutečnou částku neprozradil. Tím však zvědavost ještě více podnítil.

Hodnota transakce byla v rámci dohody mezi Josuou a americkými kupci důvěrná. Vyplacená částka nebyla ani 14 163 dolarů, jak se uvádělo v prvních zprávách, ani 1,8 milionu dolarů.

"V současné době neexistují meteority takové hodnoty a žádný sběratel samozřejmě takovou cenu nezaplatí," uvedl Collins prostřednictvím agentury.

Odborník na meteority Laurence Garvie později pro BBC uvedl, že se meteorit pravděpodobně rozpadl při vstupu do zemské atmosféry. Popsal jej jako "mimozemskou blátivou kouli", tvořenou převážně hlínou se železem, vápníkem, hořčíkem, hliníkem a kyslíkem. Její hodnotu odhadl na 2 dolary! Jenže lidé už odmítali uvěřit, že je Joshua chudý a ze života mu dělali peklo, přestože muž dále pracoval jako dřív. Jeho život se nezměnil.

Tedy jen se stal daleko vystrašenější. Joshua dokonce změnil vzhled, ze stresu zhubl a bojí se o svou rodinu.

Za cenu, kterou za meteorit dostal, ve skutečnosti jen zrekonstruoval kuchyň ve svém vesnickém domku, vyměnil střechu a obdaroval místní kostel a sousedy. 

Zdroje: www.vice.com, digg.com