Jozef Ráž se narodil 24. října 1954 a svou hudební cestu s Elánem absolvoval od jeho vzniku v roce 1968 po boku spolužáků Vašo Patejdla, Juraje Farkaše a Zdena Baláže. Elán se v 80. letech 20. století prudce proslavil, stal se jednou z nejobdivovanějších československých kapel a vydal řadu úspěšných alb, která upevnila jeho postavení v hudebním světě.

Úspěch Elánu přesáhl hranice

Přestože Ráž vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, zasvětil svůj život hudbě.

Jeho působení ve skupině Elán se vyznačuje řadou platinových desek a nezapomenutelných vystoupení, která zanechala trvalou stopu v historii nejen slovenské hudby.

Směs rocku a popu vedla k osobitému zvuku kapely, který našel odezvu u mnoha lidí, což mělo za následek vyprodané koncerty a oddanou fanouškovskou základnu, která přesahuje generace.

Osudová nehoda

Rážův život byl plný uměleckého elánu, nejen Elánu, ale ne bez výzev. V létě roku 1999 zažil vážnou nehodu na motocyklu, při níž utrpěl mnohočetná zranění. Tato otřesná událost a následné zotavení ukázaly jeho odolnost a oddanost svému řemeslu.

"Jsem rád, že po té nehodě vůbec stojím. Dva roky jsem se učil chodit. Mám špatnou rovnováhu, špatně vidím, a i když se usmívám, na jevišti je to strašně těžké, když vám všechno svítí do očí, nevidíte, kam šlapete, jsou tam na vás nastražené všechny ty pasti," komentuje nehodu Jožo.

Zatímco hudební kariéra Jožo Ráže se vyznačuje mimořádnými úspěchy se skupinou Elán, jeho soukromý život si tedy prošel řadou zkoušek, včetně již zmíněné vážné nehody na motocyklu, která si vyžádala značná zranění a dobu rekonvalescence. V posledních letech se navíc Jožo potýká s částečnou ztrátou zraku, jeho manželka mu nyní předčítá knihy.

Vždycky říkal, co si myslí

Ráž je známý nejen svými písněmi, ale i svými kontroverzními názory na politické osobnosti a světové dění a nikdy se nevyhýbal vyjadřování svých postojů, což ho často stavělo do centra pozornosti médií.

Od roku 2024 zůstává osobností, která má ve slovenském kulturním prostředí značný vliv a zájem.

I přes všechny peripetie si ale i dnes Ráž nadále udržuje kontakt s fanoušky, sdílí své myšlenky a hudbu, i když již střídměji.
Váží si intimity spojení s publikem a na svých vystoupeních často mezi písněmi sdílí osobní příběhy. Jeho jedinečný hlas a hudební styl zůstaly stálicí slovenské hudební scény, rezonují s nostalgií i nadčasovostí.

Dnes už byste ho asi ani nepoznali, takto vypadá:

Příběh Joža Ráže není jen o jeho vítězstvích a útrapách, ale také o síle hudby překonat osobní nepřízeň osudu. Jeho život je svědectvím o nezlomném duchu umělce, který nepřestává inspirovat a ovlivňovat.
Na jeho nový rozhovor se podívejte zde. Vzpomíná i na kamaráda Vaša Patejdla, který nedávno zemřel:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www1.pluska.sk/, en.wikipedia.org/wiki/Jozef_Ráž, www.novinky.cz, tn.nova.cz