Rudolf II. zplodil vraždícího psychopata. Když syn zemřel, císaři se ulevilo

Lenka Samuely | 9. 2. 2022

Rudolf II. Habsburský se sice nikdy neoženil, měl však minimálně šest nemanželských dětí. Jedním z nich byl Don Julius Caesar markýz d’Austria. Duševně nemocný mladík, kterého se všichni báli. Na krumlovském zámku brutálně zavraždil svou šestnáctiletou milenku.

Julius Caesar se narodil v roce 1586 v Praze. Jeho matkou byla pravděpodobně milenka Rudolfa II., hraběnka Anna Marie Stradová. Císař se nejprve snažil, aby z hocha vyrostl dobrý muž a šlechtic, jakmile se však mladík dostal do puberty, byl k neudržení.

„Hlavním problémem bylo, že byl chráněn postavením svého otce. Jeho dospívání bylo bouřlivé. Propadal alkoholu, obklopil se bandou kumpánů, obtěžoval dívky, chodil do nevěstince, byl násilnický, rád se rval a loupil. Všude budil pohoršení," vysvětluje historik AV ČR Jiří Mikulec. Obyvatelé Českého Krumlova, kam ho císař Rudolf na začátku 17. století poslal, se mu vyhýbali „jako čert kříži."

Deviant a vrah

Rodina nad jeho chováním přivírala oči. Když však v roce 1606 ve vzteku zabil sluhu, císař zasáhl. Syna poslal do kláštera v Gamingu v Horním Rakousku. Tam se však Julius příliš neohřál. Za tři měsíce už zase „kul pikle".

Vrátil se ke svému původnímu životu. O pár týdnů později mu žena místního lazebníka dohodila svou šestnáctiletou dceru Markétu Pichlerovou zvanou Mušle. Asi doufala, že z toho vytěží pár mincí nebo šperků. Julius však jednoho večera dívku surově zbil a bodl dýkou. Když nejevila známky života. Vyhodil ji z okna. Mladá milenka však útok i pád přežila a doplazila se domů.

Když se Markéta uzdravila, markýz si vynutil, aby ho navštívila. Rodiče ji však nechtěli pustit. Rozzuřený mladík proto nechal vsadit jejího otce do šatlavy a dokonce vyhrožoval jeho oběšením. Měl tam být tak dlouho, dokud jeho konkubína nepřijde. O pět týdnů později se nakonec dočkal. V noci z 18. na 19. února 1608 spolu s Markétou oslavoval Masopust.

Záhadná smrt manželky Václava IV.: Na Karlštejně Johanu zardousil králův pes
Magazín

Záhadná smrt manželky Václava IV.: Na Karlštejně Johanu zardousil králův pes

Co přesně se v tu osudnou noc stalo není známo. Opilý Julius nejdřív napadl strážného u dveří. Dvakrát mu probodl ruku a zranil ho na boku. Voják nakonec utekl jen díky tomu, že se mu podařilo převrátit stůl. To levobočka rozzuřilo a začal si hledat oběť své zlosti. Rapírem tak bodl nic netušící Markétu. Následně ji tři hodiny zohavoval.

Krumlovský hejtman Jan Nygrýn napsal císaři: „Dívka přišla o uši, oko a zuby. Lebku hlavy rozvrátil, až kord zlomil a tělo nožem rozřezal. Do truhly ji dávali po kouscích." V komnatě mělo být tolik krve, že museli vytrhat celou prkennou podlahu.

Julius Caesar markýz d’Austria

Po hrůzném činu nechal císař Rudolf II. syna v domácím vězení. Jeho stav se však den ode dne horšil. Přestal se mýt a holit, křičel, vztekal se, demoloval nábytek, ubližoval sám sobě, potíral se vlastními výkaly a krví. Historici předpokládají, že vražda odstartovala projevy jeho dědičné duševní choroby. Pravděpodobně schizofrenie.

Dělníci vykopali 700 staré dokonale zachovalé tělo. Neví se, jak mumie vznikla
Magazín

Dělníci vykopali 700 staré dokonale zachovalé tělo. Neví se, jak mumie vznikla

Za zamřížovanými dveřmi strávil necelý rok a půl. Zemřel 25. června 1609 na hnisavý vřed v krku. Podle legendy ho udávil čert. Nemanželský syn Rudolfa II. byl pochován v českokrumlovském minoritském klášteře. Dodnes nebyl hrob nalezen.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.castle.ckrumlov.cz, www.ctidoma.cz, www.stream.cz

Tagy Akademie věd České republiky Český Krumlov Horní Rakousy Jiří Mikulec Julius Caesar Kateřina Stradová milenka Praha Rudolf II.