Rodák z Bratislavy potkal svou lásku při natáčení komedie Výlet po Dunaji. Jeho srdce tehdy zahořelo pro krásnou tanečnici a překladatelku Olgu Lajdovou. Milencům ale už od samého začátku nebylo přáno, Olga totiž získala angažmá v Košicích, kam se musela přestěhovat a když se do Bratislavy vrátila, Satinský zase musel narukovat na vojnu. 

Nakonec se na ně ale přeci jenom štěstí usmálo a pár spolu byl celých dvacet let. Proč ne déle? Stala se totiž strašná tragédie. Psal se rok 1985, kdy krásná Olga utonula ve vlnách. Bylo to v cizině, přesněji u ostrova Svatý Tomáš na amerických Panenských ostrovech, které se nacházejí v Karibiku. Na tomto místě se odehrál i pohřeb, ale Satinský se ho nezúčastnil. 

Komunisté ho nepustili na pohřeb vlastní ženy

Komunismus byl totiž v Československu v plném proudu a soudruhům se nelíbilo, že by herec odjel do kapitalistické ciziny. Nedostal povolenku v podobě výjezdní doložky a své drahé ženě nemohl dát poslední sbohem. 

Útěchu poté našel u své druhé ženy Viery. S ní zplodil i dvě děti, syna Jána a dceru Lucii. Nebyly to ale všichni potomci, které Satinský měl. Populární herec byl samozřejmě v merku slovenských novinářů a ti na něj vyšťourali, že má nemanželskou dceru. Satinský ji měl mít s vdovou po spisovateli Vladu Bednárovi a dítě prý přišlo na svět nedlouho poté, co se herec oženil právě s Vierou. O její existenci nikdo nevěděl. 

Viera na celou věc přišla až po Satinského smrti, kdy dostala osudný telefonát. Rozhodla se dívku najít, což se jí i podařilo. Samotná Júlia, jak se nemanželská dcerka slavného herce jmenuje, přitom věděla, kdo je její otec. „Věděla jsem, že pan Satinský je můj biologický otec, a to ještě dříve, než se tato zpráva dostala na veřejnost,” cituje slova Satinského dcery web dobrenoviny.sk

Samotná vdova se o levobočkovi dozvěděla pouhý den předtím, než se to dozvěděl i zbytek republiky. Proč se Satinský k nemanželskému dítěti nepřiznal, když žil, se už nikdo nedozví. Satinský totiž uměl moc dobře skrývat to, když ho něco trápilo.

To ostatně potvrdil i jeho herecký kolega a kamarád Milan Lasica. „Má můj obdiv za to, jak snášel průběh své choroby a nedal ji na sobě znát,” řekl kdysi, když vyšlo na povrch, že Satinský trpí rakovinou tlustého střeva. 

Na rakovinu mu přišli náhodou

O své nemoci se přitom dozvěděl úplnou náhodou. Doprovázel svého bratra Vojtěcha na lékařskou prohlídku, a když už v nemocnici byl, požádal doktory, aby vyšetřili i jeho. A diagnóza byla nelítostná. Jeho žena Viera mu tehdy byla velkou oporou, dokonce objednala jakýsi léčivý čaj z Peru, který stál tisíc dolarů. Píchala mu injekce, po kterých herec spal a ze spánku také naříkal. Své poslední chvíle strávil v rodinném kruhu. 

Július Satinský zemřel 29. prosince roku 2002. Jak jsme si již uvedli výše, divákům je známý především z rodinné komedie režisérky Marie Poledňákové S tebou mě baví svět, kde se objevil v roli tatínka Alberta, z pohádky Oldřicha Lipského podle povídky Jana Wericha Tři veteráni nebo komedie z Jiřího Menzela Vesničko má středisková, kde si zahrál s dalším oblíbeným slovenským hercem Mariánem Labudou. V roce 2003 byl vyznamenán In memoriam, slovenskou Medailí Za zásluhy.

Zdroje: lifee.cz, dobrenoviny.sk, csfd.cz