Měsíc Ganymede je největší měsíc ve Sluneční soustavě. Je větší než planeta Merkur a je 2,01 krát hmotnější než pozemský Měsíc. Jeho vnitřní stavba je vyvinuta podobně jako u planet. Ve středu se nachází tekuté jádro s velkým obsahem železa a přibližně 200 km pod povrchem je oceán se slanou vodou. Jako jediný z měsíců má navíc vlastní magnetické pole. Zajímavostí je, že Ganymede má slabou kyslíkovou atmosféru.

Není divu, že se společně s Jupiterem těší velké pozornosti vědců. S cílem odhalit jejich tajemství přímo z oběžné dráhy plynného obra byla v srpnu roku 2011 vyslána do vesmíru sonda Juno. Ta k planetě dorazila po pětileté cestě. 7. června 2021 se jí podařil nevídaný výkon. Ke Ganymedu se přiblížila na vzdálenost 1 038 kilometrů. Pohybovala se relativní rychlostí 67 000 kilometrů v hodině. I přesto stihla zachytit „vesmírný život" jak Jupitera, tak jeho obřího měsíce. Z dat vědci plánují vytvořit nejdetailnější mapu magnetosféry největšího tělesa sluneční soustavy.

Jupiter a Juno

Mapa se bude skládat z 32 přeletů okolo planety a měla by poskytnout více informací o záhadné velké modré skvrně - magnetické anomálii v oblasti Jupiterova rovníku. Data zatím naznačují, že změny v magnetickém poli nastaly během 5 let. Ukázalo se, že se skvrna posouvá směrem na východ, rychlostí 4 cm/s.

Vědci také získali informace o další skvrně, kterou pojmenovali Červená. Jedná se o obrovskou bouři, jež trvá již několik stovek let a pohybuje se vysokou rychlostí. Informace získané sondou Juno pomáhají porovnat magnetické pole Jupitera a Země. Odborníci si například všimli, že turbulence v atmosféře pruhované planety jsou podobné jako víry, které vznikají v našich oceánech.

Strašidelné zvuky

Mezi největší objev však patří zvukový záznam elektromagnetických vln, které se vytváří v magnetosféře Jupitera. Ty byly následně převedeny do spektra, jež lidské ucho slyší. V polovině divoké padesátisekundové nahrávky je zajímavý přechod na vyšší frekvenci. Podle vědců v tu chvíli vstoupil Ganymede do jiné oblasti magnetosféry.

Pokud byste Jupiter a jeho měsíc navštívili, tyto zvuky byste neslyšeli. Jsou však důležitou součástí výzkumu. Odhalují, že i zdánlivě mrtvé světy jsou často plné aktivity. Nahrávky umožňují zachytit detaily, které by jinak mohly být přehlédnuty.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.techsvet.cz, www.denik.cz