Život po boku slavného muže – to by mohl být sen mnoha žen, které si představují, že budou sdílet jeho věhlas spolu s ním. Jenomže ono to vůbec není tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Své o tom mohla vyprávět také první dáma sovětské kosmonautiky, manželka Jurije Gagarina Valentina.

Láska na první pohled

Mladičká Valentina Ivanovna Gorjačevová se do budoucího prvního sovětského kosmonauta zamilovala v době, kdy ještě nemohla ani tušit, jaké dobrodružství ji v životě s tímto budoucím pilotem vlastně čeká. Tehdejší student vojenské letecké školy jí učaroval na jedné z tanečích zábav.

Náklonnost to byla vzájemná a sám Gagarin se později o chvíli, kdy prvně spatřil svoji budoucí manželku, vyjádřil jako o velkém zlomu jeho života.

Přibližně jeden a půl roku po seznámení se Valentina a Jurij vzali. Svatba to nebyla nijak okázalá a mladí manželé potom měli díky výbornému studiu budoucího kosmonauta možnost vybírat z několika nabídek na jeho zaměstnání, a také tedy i z míst, kde by chtěli žít.

Vybrečená promoce

Zajímavé je, že i přes jeho vynikající výsledky všech zkoušek nechybělo málo a Jurij Gagarin by neodpromoval. Svůj titul si dokonce doslova vybrečel poté, co nezvládl přistání při závěrečných zkouškách. Komise jej chtěla původně vyloučit, což mladého muže rozplakalo a prosil o další možnost s tím, že bez nebe nemůže žít.

Dostal tedy ještě poslední příležitost poté, kdy jeden z přítomných poukázal na jeho malou výšku a nezdar se pokusil zdůvodnit tím, že má student špatný výhled z kokpitu. Posadili ho tedy na polštář, aby lépe viděl a Gagarin promoval s vyznamenáním. Tím ale jeho hvězdná kariéra doslova ve všech oblastech tepve začala.

Tatínek mezi hvězdami

Do manželství Gagarinových se zanedlouho narodila první dcera Jelena a v roce 1961 také Galja. Té bylo pouhých pět týdnů, když se její otec vydal na největší a nejnebezpečnější dobrodružství, k jakému se v té době doposud člověk odhodal.

Ani on a ani jeho manželka Valentina netušili, jak obrovskou změnu jim několikahodinový let do vesmíru přinese na celý zbytek života.

Návrat do jiného života

Kosmonaut se šťastně vrátil na zem, ale nebyl to už Valentinin manžel a otec jejich dcer. Byl to hrdina národa, který patří všem, s nímž se chtějí všichni vyfotografovat, potřást mu rukou – a jak je nejen v Rusku a celém bývalém Sovětském svazu zvykem – vypít s ním skleničku alkoholu.

Částečně vinou povinností, které mu předepisovala strana a velitelé, částečně i z vlastní vůle se Gagarin od té doby účastnil neskutečného množství večírků a společenských akcí, kde tekla vodka proudem a o krásné dívky nebyla nouze.

V obležení krásných žen

Jako hvězda večera býval obletován, jen málokterá z přítomných dam by odmítla společnost kosmonauta. Ta, která tím vším nejvíce trpěla, byla ale jeho manželka a matka jeho dcer.

Zdroj: Youtube

I když Jurij Gagarin podle výpovědí jeho přátel svoji rodinu stále nade vše miloval, svodům, které na něj jako na hrdinu světového formátu číhaly na každém kroku, zkrátka odolávat nezvládl. A tak se stalo, že byl jednoho dne Valentinou přistižen při nevěře v lázních na Krymu.

Nevěra jej málem stála život

Před ostudou se rozhodl utéct jako v americkém westernu a vyskočil z okna. Místo záchrany si ale přivodil mnohem větší ostudu, protože si při dopadu rozsekl hlavu o obrubník, musel být převezen do nemocnice a celá záležitost se tím ještě víc rozvířila.

Valentina byla zničená, soudruzi pobouřeni, kosmonaut zostuzen. Ani to mu ale zjevně nestačilo.

Valentina si nebrala servítky

K další podobné události došlo o něco později také v jednom z pokojů moskevského hotelu Junosť, kde Gagarin přespával při jeho cestách do hlavního města. Tentokrát už ale z okna raději neskákal, a tak si mohla manželka svůj vztek na hrdinu, který bohužel patřil nejen jí,  vybít přímo na místě samém.

Rány v obličeji, které při této výměně názorů kosmonaut utržil, musel druhého dne dobře maskovat, protože jeho cesta vedla za samotným Chruščovem. Scéna, která se odehrála v hotelu, se ale mezitím už donesla až na nejvyšší místa a Gagarin dostal znovu vyčiněno.

Ochranka měla zabránit ostudě

Navíc mu byla přidělena ochranka – ani ne tak pro bezpečnost samotného kosmonauta, ale k zabránění další ostudě.

I když si se svým manželem Valentina užila své a jistě proplakala nejednu noc, jeho památce zůstala i po kosmonautově tragické smrti v roce 1968 věrná do konce svého života.