Tyto ženy byly víc než jen ochránkyně, byly symbolem Kaddáfího výstřední vlády. Nedávná odhalení z trosek Tripolisu však obnažují ostrý kontrast k mýtu o půvabu a loajalitě a odhalují realitu bezohledné kontroly a zničených životů.

Připomínka děsivé minulosti

Uvnitř ruin 77. brigády v srdci Tripolisu sídlily kdysi obdivované strážkyně. Mezi troskami zdobí dvoupatrovou hromadu růžová spodnička, která ji odlišuje od méně poškozených budov v okolí. Hlouběji uvnitř se objevují roztříštěné zbytky životů těchto mladých žen.

Pouštní boty a zničené skříně, černé podprsenky pod výřezy Mickey Mouse a rozdrcené vysoké podpatky vedle trámů vyprávějí příběh nucené podřízenosti a utrpení. Uprostřed trosek se z vrstev betonového prachu vynořují zaprášené svatební fotografie, zachycující okamžiky života, které byly zničeny krutostí okolností.

Jen hračky pro „vyvolené“

Devatenáctiletá Nisrine Gheriyanih v mrazivém vyprávění líčí svůj traumatický zážitek. Ukazuje na malou místnost s modrým kobercem, kde strach získal nový rozměr. „Tam mě znásilnili," prozrazuje a hlas se jí chvěje. Její věznitelé, včetně bývalého šéfa Kaddáfího vnitřní bezpečnosti Mansúra Dhaa, ji vystavili nevýslovným hrůzám. Už při přijetí mezi „Amazonky“ musely ženy dokázat, že jsou čisté, tedy ještě panny. Tento krutý rituál náležel většinou buď samotnému Kaddáfímu nebo někomu z jeho rodiny či blízkých. Ženy si pak nesly těžká traumata.

Budovy komplexu, pozůstatky Kaddáfího vnitřní svatyně, vyprávějí příběh vynucené loajality a zneužívání. Strážkyně, které byly do svých rolí nuceny, podléhaly rozmarům Kaddáfího a jeho synů. Jejich příběhy vykreslují bezútěšný obraz, kdy byly využíváné, odhozené a předávané Kaddáfího nejbližšímu okolí pro jejich pobavení.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Místo moci a ochrany jen utrpení a nátlak

Tyto ženy, zahalené v konzervativních islámských šátcích, měly daleko k elitním strážkyním, kterými se Kaddáfí chlubil v zahraničí. Amazonská garda, neoficiální přezdívka, kterou jim dal Západ, byla v příkrém rozporu s islámskými hodnotami, které byly nucené dodržovat.

Jizvy po zneužívání se neomezují jen na zdi 77. brigády. Objevují se zprávy o systematickém znásilňování Kaddáfího vojáky během konfliktu, po kterém zůstaly ženy traumatizované a zničené. Psycholožka Seham Sergewa z Benghází shromažďuje tato otřesná svědectví pro Mezinárodní trestní soud, který vyšetřuje možné válečné zločiny Kaddáfího a jeho spolupracovníků.

V tomto vyprávění o zneužívání se rozpadá fasáda Kaddáfího amazonské gardy. To, co bylo kdysi vnímáno jako symbol moci a ochrany, se mění v symbol utrpení a nátlaku. Mýtus o Kaddáfího okouzlujících ochráncích se rozplývá tváří v tvář jejich trvalému traumatu a odhaluje temnou realitu, která se odehrávala za diktátorovými zavřenými dveřmi.

Zdroje: www.theguardian.com, www.washingtonpost.com, en.wikipedia.org/wiki/Amazonian_Guard