První Kaddáfího manželství bylo zorganizované rodiči a rozpadlo se hned po šesti měsících. O rok později mladý plukovník podnikl nejen velkou revoluci, ale také si našel novou ženu, která s ním vydržela do konce jeho života. Safia Farkaš pracovala jako zdravotní sestra v nemocnici, kde se tehdy léčil se zánětem slepého střeva. Později mu postupně porodila sedm dětí. Další dvě pár údajně adoptoval.

Šlo tedy o početnou rodinku, na kterou byl diktátor patřičně hrdý. Jedna žena ale nemohla muži s neomezenou mocí stačit. A zdálo se, že čím je starší, tím více jeho milostné touhy narůstají.

Po zuby ozbrojené Jeptišky revoluce

Od počátku 80. let Kaddáfího provázela osobní garda složená z ozbrojených žen, které západní svět posměšně nazýval Amazonkami nebo Jeptiškami revoluce. Ačkoli skutečně prošly kvalitním výcvikem, dalo se předpokládat, že diktátorovi slouží hlavně pro image. Který jiný světový státník si mohl dovolit takový doprovod? Kaddáfí navíc tvrdil, že všechny dívky z jeho ochranky jsou panny a v neposkvrněném stavu také zůstanou po celou dobu služby. Předepsal jim zvláštní kodex oblékání a líčení, aby vypadaly co nejpřitažlivěji.

Po roce 2000 se diktátor už začínal obávat o své zdraví. Zaměstnal proto skupinu ukrajinských zdravotních sester, které si osobně vybral při oficiální návštěvě Ukrajiny. Právě tyto sestřičky pro něho nejhlasitěji plakaly, když byl roku 2011 zabit povstalci. Nenašly pro něho křivého slova. "Opustil nás dobrý, skutečně spravedlivý a velmi moudrý člověk," tvrdila Oksana Balynská s tím, že práce ošetřovatelky v Kaddáfího službách byla velmi dobře placená a žádná nabídka na Ukrajině by se jí nemohla rovnat. Ona i její kolegyně prý s Kaddáfím měly přátelský, až rodinný vztah a oslovovaly ho "tatínku".

Děsivé zákulisí Kaddáfího okázalého divadla

Po diktátorově smrti se však začaly ozývat i hlasy, které už tak nostalgicky nezněly. Mnohé dívky z gardy Amazonek se svěřily psychologům, že je vůdce opakovaně nutil k intimnímu styku, případně je "předhodil" svým zvrhlým synům nebo vysokým hodnostářům. Některé z nich ani nevstoupily do gardy dobrovolně, ale byly sem zavlečeny tajnou policií.

Nejvíce však na světová média zapůsobila zpověď mladičké dívky jménem Soraja, kterou Kaddáfího pohůnci unesli přímo ze školy v době, kdy jí bylo pouhých 14 let. Diktátor ji prý sedm let držel ve sklepení svého paláce a opakovaně znásilňoval, přičemž kouřil hašiš a sledoval pornografické filmy. Soraja zdaleka nebyla jediná, koho potkal podobný osud. Podle libyjských vyšetřovatelů si stárnoucí diktátor při návštěvách škol pravidelně vyhlížel budoucí oběti. Pokud nějakou dívku pohladil po hlavě, jeho muži hned věděli, že ji mají unést. Když ho přestala bavit, nechal ji pohodit někde v křoví na veřejném místě, často značně zbitou a poraněnou.

Jednotlivé případy se nicméně velmi špatně mapují, protože v konzervativní libyjské společnosti znásilněná dívka nese velké stigma a je hanbou pro celou rodinu. Aby se jednoho dne mohla provdat, rodiče se snaží její hořkou minulost udržet v tajnosti. Soraja byla v tomto ohledu velmi odvážnou duší, svůj příběh dokonce vydala knižně. Svět se díky tomu dozvěděl, že Muammar Kaddáfí nebyl jen legrační figurkou ve výstředním oblečení, ale také zvrhlým despotou bez morálních zábran.

Zdroje: nasregion.cz, zpravy.aktualne.cz, www.tyden.cz, en.wikipedia.org