Pro milovníky opuštěných měst existuje na světě mnoho úžasných míst, která můžete navštívit a nahlédnout do konce civilizace. Úžasný Kadykchan, město hluboko ve vnitrozemí Magadanské oblasti na severovýchodě Ruska, je jedním z nich, přičemž je mnohem méně známé.

Tragédie

Kadykchan bylo město postavené v 50. letech minulého století pro pracovníky důlního průmyslu v Rusku. Bylo velmi úspěšné, když byl v plném proudu vytěžení uhlí, ale po rozpadu Sovětského svazu se ekonomika města začala propadat. V roce 2002 došlo k úniku metanu z dolu, který způsobil explozi, jež měla za následek velké škody na infrastruktuře města. Většina obyvatel byla evakuována a město bylo následně opuštěno.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Němý svědek

Nyní zde žije jen několik málo lidí, kteří zde buď zůstali, nebo se tam vrátili. Domy a budovy jsou ve velmi špatném stavu a infrastruktura je téměř zničená. Město je nyní velmi málo navštěvované a většina budov je opuštěná. Je to především turistický cíl pro návštěvníky zajímající se o opuštěná města a historii Ruska.

Kadykchan byl původně postaven vězni gulagu ve 40. letech 20. století, včetně známého spisovatele a gulagového kronikáře Varlama Šalamova, protože v této oblasti bylo objeveno uhlí, které bylo považováno za vhodné místo pro umístění osady. Město se postupně stalo řádnou osadou, i když závislou na jediném odvětví, aby se udrželo životaschopné. V 70. a 80. letech 20. století zde žilo více než 10 000 obyvatel. Město bylo možná izolováno od některých reforem, které zachvátily západ SSSR, než se dostaly do továrních měst na východě.

Zářná budoucnost se nekonala

Kadykchan měl před sebou zářnou budoucnost. Jenže s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991 začínal kolaps a jeden ze dvou dolů byl téměř vyčerpán. Na těchto dolech město záviselo. Obyvatelstvo začalo s nedostatkem pracovních míst a příjmů krvácet, až vše skončilo v roce 1996 výbuchem metanu. Ten zabil mnoho lidí a vedl k úplnému uzavření dolu. Část obyvatelstva se zde udržela ještě v roce 1998, v roce 1997 bylo v Kadychanu přece jen přihlášeno přes 500 lidí, i když neměli žádný příjem, žádný důl, žádnou práci.

Pak však vláda odpojila všechny zbývající inženýrské sítě a život na dalekém severu se stal nemožným. Město zůstalo opuštěné.

Prohlídka města duchů

Dnešní návštěvník Kadychanu zde maximálně potká občasné vykradače majetku, kteří si přijdou pro některé z cenností, které tu zůstaly; jako jsou měděné rozvody, dřevěné podlahy a střechy, či dokonce i některé z trubek pod zemí. Když zde ale zůstanete, ve městě prožijete parádní, i když strašidelný den. Most se z větší části propadl do vody, v dole stále stojí opuštěná vozidla, všechny větší budovy jsou zcela tiché a přízračné. V bývalém Domě kultury v centru města je busta Vladimíra Iljiče Lenina, která byla rozstřílena na kusy několika posledními lidmi. Je zde stará a opuštěná základní škola, staré kino, sportovní centrum i poliklinika. Stojí zde i třípatrová střední škola a dačická oblast s malými chatkami a zarostlými zahradami. Atmosféru ještě umocňují všudypřítomné bažiny. Většina bytů ve městě je přístupných a v některých je rozbitý nábytek, staré hračky i knihy atd. Kadykchan je prostě město, kde se zastavil čas.

Zdroje: www.orangesmile.com, darktourists.com, en.wikipedia.org/wiki/Kadykchan