Konec slavného mága: Kam zmizel David Copperfield?

Foto: www.profimedia.cz

Iluzionista David Copperfield byl svého času světovou legendou, poslední dobou se ale o něm přestalo psát. Odebral se snad do kouzelnického důchodu a užívá si své vydělané miliony, nebo už zájem o jeho osobu samovolně opadl?

David Copperfield (62), vlastním jménem David Seth Kotkin, předváděl magické triky už od dětství. Největšího věhlasu dosáhl v 80. letech minulého století, kdy nechal zmizet Sochu Svobody, levitoval nad Grand Canyonem, prošel Čínskou zdí a uprchl z obávaného vězení Alcatraz. Americký magazín Forbes ho označil za komerčně nejúspěšnějšího iluzionistu všech dob. V 90. letech plnil Copperfield titulky tisku nejen svými neuvěřitelnými triky, ale také vztahem s německou topmodelkou Claudií Schiffer. Jedna z posledních zpráv se o něm objevila v roce 2010, když mu jeho nová přítelkyně Chloe Gosselin porodila dcerku Sky.

Statečné Češce se podařilo přelstít Mengeleho a zachránit život sobě i dítěti

Od té doby jako by Copperfieldova hvězda začala zvolna pohasínat. Iluzionista se stáhl do Las Vegas, kde dodnes večer co večer pořádá dvouhodinové show. Jeho poklidný tok vystupování narušil v roce 2013 úraz postaršího anglického turisty Gavina Coxe, kterého Copperfield nechal společně s dalšími dvanácti diváky zmizet z pódia. Cox podle svých slov během triku utrpěl poranění hlavy a dalších tělesných partií a požadoval po iluzionistovi náhradu léčebných výdajů v hodnotě přes 400 tisíc dolarů.

Soudní spor se táhl až do roku 2018, kdy byl Copperfield nucen prozradit tajemství zmíněného triku. Třináctka vybraných diváků musela po zmizení z jeviště na povel jevištních asistentů rychle běžet podzemními chodbami na druhý konec sálu, kde se zase "zázračně" objevila. Copperfield trval na tom, že chodby byly čisté a nenacházelo se v nich nic, o co by se Cox mohl poranit. Soud nakonec rozhodl v iluzionistův prospěch a turista se náhrady škody nedočkal.

Jaká byla příčina smrti pasažérů Titaniku: Mnoho lidí zabily už záchranné vesty.

Copperfieldovy show v Las Vegas stále lákají houfy diváků, mezi pozitivními ohlasy se ale množí také recenze kritické. "Triky jsou zastaralé a předvídatelné. David byl netrpělivý a vypadal, jako by chtěl mít celou show co nejdřív za sebou. Možná nastal čas jít do důchodu," napsala Linda G. z kanadského Edmontonu. "Na jevišti je příliš mnoho kouře a oslepujícího světla, abyste neviděli, jak je s věcmi hýbáno, a mysleli jste si, že se vše děje magickou silou. I stará bába jako já to lehce prohlédne," postěžovala si divačka z Kalifornie.

Nespokojeným divákům se však nelíbí hlavně Copperfieldův přístup k publiku. Legendární iluzionista se podle nich projevuje arogantně a vybrané účastníky triků uráží nevhodnými komentáři. "Někdo takhle slavný by neměl činit hloupé narážky na kulturní původ diváků, neměl by k nim mluvit hrubým tónem a měl by slevit ze svého ega," napsala dívka s přezdívkou Jenbugs, která zároveň kouzelníkovi vytkla, že je při vystoupení robotický a v řeči drmolí tak, že mu není rozumět.

Cena za vstupenku na Copperfieldovu show v Las Vegas začíná v přepočtu na 2000 korunách. Diváci, kteří vystoupení udělili nízké hodnocení, se shodují v názoru, že mnozí mladší kouzelníci dnes poskytují lepší zábavu za méně peněz. Přesto se stále najde i spousta diváků spokojených až nadšených. Copperfieldova vystoupení zůstávají vyhledávanou rodinnou podívanou, přestože už nedosahují úrovně minulých dekád.

Záhadní obři se strašidelnýma očima možná přepíšou dějiny Evropy