Podivná Bosana

Herečka Vida Skalská-Neuwirthová se proslavila rolí princezny Bosany ve filmu "Tři veteráni". Tam si zahrála pod boku skvělých hereckých kolegů Rudolfa Hrušínského a Petra Čapka. Tři veteráni otevřeli herečce cestu k dalším rolím. Vida se však nakonec rozhodla změnit směr své životní cesty.

Stala se průvodkyní, byla aktivní členkou židovské obce a zakladatelkou dětského divadla.

Vida Skalská-Neuwirthová se narodila v roce 1965. Roli princezny Bosany získala v pouhých jednadvaceti letech. Role Bosany se pro ni stala tak zásadní, že s ní už navždy zůstala spjatá i mimo filmový svět. 

„Jednou jsem šla s turisty na Pražský hrad a ochranka mi při kontrole říká: Pojďte dopředu, princezny mají přednost,“ uvedla Vida. 

Vida se ale rozhodla svět filmu opustit. Aby neodešla úplně, začala se věnovat loutkovému divadlu. Působila v loutkovém divadle Sluníčko, kde její nadšení pro práci s dětmi jen vzkvétalo. 

Právě angažmá v loutkovém divadle Sluníčko plně rozvinulo její vášeň pro práci s dětmi. Postupem času založila vlastní dětské divadlo Feigele, které hrálo biblické příběhy, pohádky židovských autorů a legendy z pražského ghetta.

Krutý osud

Vidiným tématem se stala problematika holocaustu. Pocházela z židovské rodiny a považovala za samozřejmé šířit osvětu a pravdu o tomto hrůzném časovém období 2. světové války. 

Důvodem byly především zkušenosti několika členů její rodiny, kterých se holocaust napřímo dotknul. Prošli si koncentračními tábory a největší utrpení 2. světové války zažili na vlastní kůži.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Po revoluci začala Vida působit jako průvodkyně v koncentračním táboře Terezín a dále šířila osvětu o holocaustu. Její aktivita byla po pádu železné opony velice přínosná. Po revoluci se začaly rychle šířit vlny rasismu a xenofobie. Právě to Vidu motivovalo vzdělávat lidi o problematice holocaustu. 

Vida Skalská-Neuwirthová, v současné době již osmapadesátiletá, se stala průvodkyní a také aktivním členem židovské obce. Rolí, která ji však naplnila nejvíce, je její role babičky. 

Vidin příběh je důkazem, že životní štěstí spočívá v tom, co děláme co považujeme za důležité. Svého rozhodnutí opustit svět filmového průmyslu Vida nelituje. 

Má totiž stále co dělat. Když nehlídá svá vnoučata, věnuje se golfu. K tomu ji přivedl Vidin mladší syn, golfový trenér. „Můj syn mi nabídl, že mě bude trénovat. A tak jsem začala. Je dobrý trenér, hezky chválí, to se pak panečku odpaluje! Manžel také hraje golf, takže je rád, že jsem s tím začala,“ uvedla Vida.

Zdroje: www.csfd.cz, cs.wikipedia.org, www.fdb.cz