mysteriesrunsolved.com, ancientlife.net, www.reddit.com

Kámen z Lan-čou vypadá už na první pohled jako rozseknutý trilobit se zvláštním zlatým objektem vevnitř. Záhadný kámen má hruškovitý tvar o rozměrech zhruba 8 × 6 × 6 cm, je mimořádně tvrdý a váží 466 gramů. Jeho hlavní zvláštností je ale to, že obsahuje jakousi kovovou tyčku se závitem, tedy vrut, který je zasazen do jeho středu a zdá se, že je vyroben z velmi pokročilé slitiny.

Je možné, že kámen skutečně pochází z vesmíru. O objektu se lidé poprvé dozvěděli v červnu 2002, kdy jej objevil čínský sběratel jménem Zhilin Wang poblíž horské oblasti Marzong na hranicích čínských provincií Gansu a Xijiang.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Vyspělé technologie neodpovídají znalostem lidstva

Samotná kovová tyčka uvnitř kamene z Lan-čou je vyrobena z materiálu, který se skládá z 11 různých prvků. Nechybí mezi nimi železo, hliník, měď a hořčík, ale přesné složení kovu uvnitř kamene není známo. Zdá se, že se nepodobá žádné známé kovové slitině. Někteří badatelé se domnívají, že právě kovový objekt by mohl být důkazem dávné civilizace, která měla pokročilé metalurgické znalosti, zatímco jiní navrhují, že by mohlo jít o mimozemský artefakt či dokonce meteorit. Kamenný meteorit, dle některých odborníků možná díky kovu uvnitř přináší informace o mimozemské civilizaci. Vstup tyčky do kamene ani odhalený hrot tyče se nezdají být vyrobeny člověkem.

Podvrh, nebo kámen z neznáma?

Kamenný OOPArt z Lan-čou nebyl dosud podrobně prozkoumán a o jeho původu a účelu se stále vedou četné spekulace a debaty. Někteří odborníci se domnívají, že předmět mohl být vytvořen v moderní laboratoři a jedná se tudíž o podvod, zatímco jiní naznačují, že se může jednat o skutečný artefakt, který by mohl poskytnout důkaz o vyspělé starověké technologii. Jedna z hypotéz říká, že kámen by mohl být pozůstatkem prehistorické civilizace rovnocenné té naší, která před námi existovala na Zemi.

Dokud však nebude proveden další výzkum kamene z Lan-čou, jeho skutečná povaha a původ zůstanou záhadou.

Nejcennější artefakt v Číně

Kámen je dosud označen za objekt zcela neznámého typu, a je možné, že by se ve skutečnosti mohlo jednat o meteorit. Ani geologové si však s kamenem se závitem nedokázali poradit. Všimli si ale, že šířka šroubového závitu zůstává od tlustého konce k tenkému stejná, místo aby se měnila v důsledku růstu organismů.

„Více než deset geologů a světových fyziků z Národního úřadu pro zemské zdroje provincie Gansu, Úřadu pro výzkum barevných kovů provincie Gansu, Ústavu geologie a výzkumu minerálů Čínské akademie, pobočky Lanzhou a Školy zdrojů a životního prostředí Vysoké školy Lanzhou se sešlo, aby prozkoumali původ tohoto záhadného kamene. Po diskusi o možnosti, že jej vytvořil člověk, a o možných příčinách jeho vzniku vědci jednomyslně označili kámen za jeden z nejcennějších objektů v Číně i na světě pro sbírky, výzkum a archeologické studie," zní stávající verdikt zprávy, kterou vydaly čínské autority.

Co je Silurská domněnka?

Kámen z Lan-čou by tedy podle jedné skupiny odborníků mohl podporovat teorii nazvanou Silurská hypotéza. Týká se existence prehistorických civilizací a hodnotí schopnost moderní vědy odhalit jakékoli důkazy o existenci této vyspělé civilizace. V článku nazvaném Silurská domněnka někteří špičkoví vědci navrhují myšlenku o existenci vyspělé civilizace předtím, než se objevil člověk.

Kde je v současné době kámen umístěn, nevíme a žádné další výsledky jakékoli případné analýzy nebyly zveřejněny.