Vědci našli irský řvoucí kámen osudu. Kámen, kterému se také přezdívá kámen Tara, je však pro vědce stále záhadou.

Řvoucí kámen osudu: Obří falus určoval pravého krále

Tařin kámen je téměř 4 metry vysoký a více než půl metru široký kamenný sloup. Stojí na vrcholu mohyly v irském hrabství Meath. Ta je známá také jako An Forradh, Sídlo králů. Je známý také jako Lia Fail, Kámen osudu nebo Mluvící kámen.

Místo, kde byl kámen osudu objeven, se používalo při korunovacích irských králů až do roku 500 našeho letopočtu. Říkalo se, že má omlazující schopnosti a zajišťuje dlouhou vládu.

Podle legendy tento kámen radostně plakal, když o něj právoplatný irský král udeřil nohou. Jednalo se o posvátné místo se zajímavým účelem. Titul nejvyššího krále Irska byl udělen jednomu muži, přestože ostrov zůstal sjednocený. Možná se věřilo, že falická povaha kamene propůjčuje novým králům moudrost a mužnost.

Podle irských pověstí nebyli králové Irska vybíráni dědičně nebo volbou. Nýbrž druidy, kteří prováděli velkolepé rituály. Účelem rituálů v Taře bylo spatřit "pravého" krále prostřednictvím posvátné vize.

Původ je záhadou

Původ kamene je nejasný a plný rozporů. Jeden mytologický příběh z 11. století popisuje kámen jako talisman, který ze severních ostrovů přinesla polobožská rasa Tuatha De Danann. Právě ona sloužila bohyni Danu. Přinesli s sebou znalosti, dovednosti a druidskou magii.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Někteří badatelé se domnívají, že mnoho kamenů na starověkých nalezištích jsou ve skutečnosti zkamenělé části těl. Některé z nich jsou extrémně velké a vypadají jako kosti a klouby dávných tvorů, jejichž výška je odhadována na více než 300 metrů.

Moderní mainstreamová geologie zatím neuznává možnost, že by tyto kameny mohly být skutečně zkamenělinami. Přesto mají tyto kameny po celém světě podobné vlastnosti.

Kameny na lokalitách, jako je Tara, jsou bohaté na železo. To může být způsobeno krví tvorů, kterým patřily. Kameny mají také silné akustické a rezonanční vlastnosti a zvoní jako zvony.

Není známo, odkud kámen z Tary původně pochází ani jak je starý. Mohl by být starý miliony let, pokud se jedná o zkamenělinu dávné bytosti. K tomuto kameni se váže bohatá historie a pověsti. Přestože je jeho historie z velké části opředena mýty, kámen osudu stále stojí a vybízí cestovatele k obdivu i zamyšlení.

Zdroje:

mythicalireland.com

ireland-calling.com

en.wikipedia.org